W jakich branżach w Kielcach szukają pracowników? Sprawdź! - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

W jakich branżach w Kielcach szukają pracowników? Sprawdź!

Przeczytaj także

Rozwój gospodarczy Kielc trwa w najlepsze. Z regionu zagrożonego wysokim bezrobociem, miasto przekształciło się w ważny ośrodek przemysłowo-usługowy, nie zaniedbując przy tym swoich rolniczych tradycji. To dlatego pracę w Kielcach znajdą przedstawiciele każdego z trzech głównych sektorów gospodarki. Jakie zawody w Kielcach najłatwiej znajdą zatrudnienie? Jak można dorobić do domowego budżetu w woj. świętokrzyskim?

Struktura kieleckiego rynku pracy

Spośród wszystkich osób zatrudnionych na terenie Kielc, największy odsetek zajmuje się rolnictwem. Nietrudno zatem o pracę dla wykwalifikowanych i początkujących przedstawicieli zawodów związanych z tym sektorem: operatorów pojazdów i maszyn rolniczych, mechaników, rolników, hodowców, ogrodników, a także weterynarzy czy osób zajmujących się przetwórstwem spożywczym, agroturystyką oraz marketingiem produktów rolnych.

W przemyśle dominują budowlanka i motoryzacja. Praca czeka na wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników, m.in. zbrojarzy, betoniarzy, stolarzy, ślusarzy, spawaczy, operatorów maszyn i linii produkcyjnych, brygadzistów i mistrzów, elektromechaników i magazynierów.

W mieście świetnie stoją także usługi. Pracę bez problemu znajdą przedstawiciele zawodów związanych z gastronomią (kucharze, piekarze, cukiernicy, kelnerzy, pizzermani), branżą beauty (kosmetyczki i kosmetolożki, fryzjerki i trycholożki, stylistki paznokci, rzęs i brwi, wizażystki) oraz handlem (przedstawiciele handlowi, opiekunowie klienta, pracownicy call-center i backoffice).

Jak w całym kraju, także w Kielcach występuje ciągłe zapotrzebowanie na pracowników z branży IT (programistów, sprzętowców, specjalistów e-commerce, web-developerów) oraz zawodów medycznych (pielęgniarki i położne, lekarze i psycholodzy, fizjoterapeuci i opiekunki osób starszych i dzieci).

Kogo zatrudniają pracodawcy w Kielcach?

W Kielcach na dobrą pracę mają szansę zarówno specjaliści, jak i osoby dopiero wchodzące na ścieżkę kariery. W zależności od branży atutem będzie prawo jazdy kat. B, posługiwanie się językiem obcym, wykształcenie kierunkowe czy doświadczenie w zawodzie, a także posiadane kursy i certyfikaty.

Początkujący mogą spróbować sił w pracy fizycznej (zwłaszcza na produkcji i na budowie), w handlu i gastronomii, a także w obsłudze klienta.

Poszukiwanie pracy najlepiej rozpocząć od przejrzenia ofert. Portal GoWork.pl daje możliwość wyszukiwania interesujących propozycji z zastosowaniem filtrów, przy pomocy których określisz, jakim rodzajem pracy jesteś zainteresowany, w jakiej odległości od miejsca zamieszkania, a także jaki typ umowy preferujesz. Możesz również sprawdzić opinie o pracodawcy i oceny wystawiane mu przez aktualnych i byłych pracowników, aby wybrać odpowiednią firmę, z właściwym nastawieniem do pracownika.

Alternatywy dla pracy na cały etat

Kielecki rynek pracy ma oferty nie tylko dla osób zainteresowanych pracą na pełen etat. Studenci, młode mamy, emeryci czy po prostu osoby, które chciałyby nieco dorobić, mogą podjąć pracę w niepełnym wymiarze godzin, np. na umowę zlecenia czy umowę o dzieło lub kontrakt B2B. Ta innowacyjna forma zatrudnienia jest odpowiedzią na potrzeby pracowników, którzy chcą mieć większą swobodę w budowaniu swojej kariery, jak i pracodawców, którzy nie zawsze potrzebują kogoś w firmie 40 godzin w tygodniu.

Dodatkowym udogodnieniem jest coraz popularniejsza praca zdalna lub hybrydowa, dzięki której pracownik nie musi przebywać na stałe w biurze i ma większą możliwość samodzielnego zarządzania swoim czasem.

Przeczytaj także