W Kielcach powstała pierwsza "Niebieska Strefa" dla osób w spektrum autyzmu - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

W Kielcach powstała pierwsza „Niebieska Strefa” dla osób w spektrum autyzmu

Przeczytaj także

Pierwszy w Polsce oraz regionie świętokrzyskim specjalny system komunikacji dla osób w spektrum autyzmu „Niebieska Strefa”, został uruchomiony w Poczytalni na dVoRcu w Kielcach. Mogą już z niego korzystać wszystkie osoby, które w przyjazny sposób chcą wypożyczyć książkę lub skorzystać z usług multimedialnych Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Na „Niebieską Strefę” w Poczytalni składa się: ciąg oznaczeń – tablic, strzałek w niebieskiej kolorystyce jak również tablice służące do komunikacji alternatywnej, które pomogą osobom w spektrum autyzmu lub z innymi zaburzeniami komunikacyjnymi na przykład w wypożyczeniu książki. Tabliczki prowadzące do Mediateki zostały umieszczone w najbardziej uczęszczanych miejscach Dworca Autobusowego w Kielcach, w tunelu od ulicy Czarnowskiej oraz przy schodach prowadzących na kolejne kondygnacje. Na wdrożenie danej placówki składa się również szkolenie pracowników z potrzeb osób w spektrum, filmowy przewodnik, który ma być wsparciem dla odbiorców projektu oraz galeria zdjęć. 

 „Niebieska Strefa” powstała, aby dostosować miejsca użyteczności publicznej, w szczególności te związane z kulturą, do potrzeb osób w spektrum autyzmu. Niestety ze względu na przeżywane zaburzania często wyklucza to je z korzystania z teatrów, kin, restauracji, kawiarni czy bibliotek. Aby temu zapobiec Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział Kielce wraz ze Stowarzyszeniem Sztuka Łączenia rozpoczęli wdrażanie w wybranych świętokrzyskich placówkach „Niebieskich Stref”, które ułatwią takim osobom samodzielne funkcjonowanie na ich terenie. 

Celem niebieskiej strefy jest dostosowanie przestrzeni placówek i instytucji kulturalno-publicznych właśnie do potrzeb i możliwości osób w spektrum autyzmu. Będą one przede wszystkim przyjazne sensorycznie. To bardzo wyjątkowy i innowacyjny projekt na skalę całej Polski. Pierwszy, który swoim zasięgiem obejmie tak wiele, bo aż czternaście instytucji – Paulina Papka, prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu oddział Kielce, współautorka projektu.

Na stronie internetowej Poczytalni na dVoRcu można obejrzeć filmowy przewodnik, na którym dokładnie widać jak działa „Niebieska Strefa” w tej placówce. Materiał filmowy ma formę przyjaznego poradnika dla osób z barierami komunikacyjnymi. Narratorem w klipie jest Wojciech Niemczyk, aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.   

– Wiemy, że wśród nas są ludzie, którzy boją się wychodzić na zewnątrz i przychodzić do biblioteki. Takie są właśnie osoby autystyczne. Chcemy więc pokazać, że biblioteka jest dla każdego, że to bardzo ważne miejsce kultury, gdzie możemy spędzić mile czas. Książki są w końcu naszymi przyjaciółmi, a w obecnej sytuacji stanowią jedyną pewną i bezpieczną rozrywkę – mówi Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Nikt z nas nie wybiera swojego losu i swoich niepełnosprawności. Zaburzenia związane ze spektrum autyzmu nie dyskwalifikują nikogo z funkcjonowania społecznego. Konieczne jest jednak dostosowywanie przestrzeni i tworzenie oferty, w tym przypadku kulturalnej, dla tych osób. Myślę jednak, że na tym projekcie skorzystają również ludzie z innymi zaburzeniami, fobiami i lękami – dodaje Aleksandra Niemczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia, współautorka projektu.

Poczytalnia na Dworcu Autobusowym jest pierwszym miejscem, w którym wdrożono „Niebieską Strefę”. W 2022 roku powstanie kolejnych sześć, a docelowo czternaście. Krajowe Towarzystwo Autyzmu oddział Kielce oraz Stowarzyszenie Sztuka Łączenia zapraszają wszystkie zainteresowane instytucje lub firmy przygotowaniem „niebieskiej strefy” u siebie do kontaktu po numerem 663 949 622.

 

Przeczytaj także