W KIELCACH STANĄ EKOLOGICZNE PACZKOMATY I URZĘDOMAT - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

W KIELCACH STANĄ EKOLOGICZNE PACZKOMATY I URZĘDOMAT

Przeczytaj także

Miasto Kielce rozpoczęło współpracę z firmą InPost w ramach programu „Green City”. Dzięki porozumieniu w stolicy regionu świętokrzyskiego stanie kilkadziesiąt przyjaznych środowisku paczkomatów, a w rejonie ratusza uruchomiony zostanie urzędomat, który ułatwi kontakt z mieszkańców z urzędnikami.

Kielce są trzecim miastem partnerskim, po Łodzi i Krakowie, którego mieszkańcy uzyskają dostęp do nowoczesnych usług miejskich, ekologicznej sieci Paczkomatów® oraz innowacyjnych rozwiązań na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony klimatu. Zgodnie z podpisanym dziś listem intencyjnym o współpracy, do końca tego roku w Kielcach pojawią się paczkomaty InPost, a miasto będzie brało czynny udział w wyborze ich lokalizacji. Miejsca te będą przyjazne rowerzystom, poprzez wyposażenie ich w stojaki, a dodatkowo okolice paczkomatów zostaną zazielenione.

Dodatkowo InPost w miastach partnerskich będzie sukcesywnie wymieniać flotę swoich samochodów dostawczych na samochody z napędem elektrycznym. Do końca tego roku na ulice miast partnerskich trafi ponad 300 ekologicznych aut dostawczych. Program wspiera rozwój polskich miast zgodnie z ideą „smart city”.

– Jako prawdopodobnie pierwsza na świecie firma logistyczna, która połączyła siły z samorządami, chcemy zaoferować miastom, nie tylko rozwój sieci Paczkomatów®, ale także rozwój mobilnego dostępu do usług miejskich, wspieranie ekologicznego transportu, ograniczanie ruchu samochodowego, czy ochronę powietrza – mówi Waldemar Brzoska, dyrektor biura ekspansji i rozstawień InPost.

–  Jednym z priorytetów Kielc są projekty proekologiczne i działania na rzecz klimatu. Staramy się oferować mieszkańcom coraz więcej programów, dzięki którym realnie wpływamy na polepszenie stanu naszego środowiska. To między innymi program wymiany źródeł ciepła, czy dotacje dla mieszkańców, którzy chcą gromadzić na swoich posesjach deszczówkę. Bardzo się cieszymy, że w ostatnim czasie znajdujemy partnerów do takich działań wśród przedsiębiorców. W naszym mieście już działa program „Zielony Mecenat”, dzięki któremu firmy partycypują w kosztach urządzania zieleni miejskiej. Dziś robimy kolejny krok i jako jeden z pierwszych samorządów rozpoczynamy systemową współpracę z InPost. To świetny przykład społecznej odpowiedzialności biznesu – dodaje Agata Wojda, zastępczyni prezydenta Kielc.

Będzie urzędomat, o który apelował kielecki radny

Rozpoczęto też prace nad uruchomieniem w pobliżu ratusza urzędomatu, który ułatwi mieszkańcom kontakt z urzędnikami. To nowoczesne rozwiązanie ma się pojawić przy parkingu wielopoziomowym. O uruchomienie urządzenia apelował blisko rok temu radny Maciej Bursztein.

– Sporo minęło od moich interpelacji w tej sprawie, bo prawie rok. Idealnym momentem, żeby wprowadzić takie rozwiązanie była pandemia, ponieważ wtedy kontakt z urzędem miasta był bardzo utrudniony. W tym czasie zdaliśmy sobie sprawę jak takie urządzenia ułatwiają życie i wpisują się w ideę smart city. Początkowo odbiłem się od bariery mentalnej, urzędnicy sceptycznie patrzyli na ten pomysł. Powoływano się na fakt, że urzędomat nie może stanąć w pobliżu ratusza, ponieważ jest to zabytkowa część śródmieścia. Cieszę się jednak, że w końcu zostanie ustawiony, bo to na pewno ułatwi kontakt urzędników z mieszkańcami – zaznacza radny Maciej Bursztein.

Dzięki usłudze petenci mogą wysłać dokumenty z dowolnego Paczkomatu na terenie miasta do maszyny zlokalizowanej przy Urzędzie. Tam korespondencja trafia do specjalnych skrytek listowych, w których mieszczą się przesyłki do 55 cm. Tego typu urządzenia stanęły już w Krakowie i Gorzowie Wielkopolskim. Mieszkańcy mogą m.in.: zarejestrować pojazd, zawnioskować o wydanie dowodów rejestracyjnych, kart pojazdu, pozwoleń czasowych oraz tablic rejestracyjnych, zgłosić zbycie pojazdu, zmianę stanu faktycznego lub demontaż pojazdu, zawnioskować o wymianę dokumentów komunikacyjnych i ich weryfikację, co do zgodności z posiadaną ewidencją.

Przeczytaj także