W kieleckim oddziale NBP wymienimy monety na "duże" pieniądze - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

W kieleckim oddziale NBP wymienimy monety na „duże” pieniądze

Chcecie zamienić drobne monety na grubsze pieniądze? Nic prostszego. W kieleckim oddziale Narodowego Banku Polskiego możemy to zrobić przy pomocy maszyny do zamiany monet.

Jej pełna i fachowa nazwa brzmi urządzenie samoobsługowe do zamiany bilonu waluty polskiej. – Ta maszyna jest w naszym oddziale od miesiąca. Cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Podobne automaty zostały również zainstalowane w pozostałych 15 oddziałach Narodowego Banku Polskiego – mówi Krzysztof Szczerba, zastępca dyrektora oddziału okręgowego NBP w Kielcach.

I opisuje jak działa urządzenie: – Maszyna zamienia nominały waluty polskiej od 1 grosza do 5 zł. Bilon nie musi być wstępnie przesortowany i przeliczony. Pieniądze wystarczy wrzucić do urządzenia. Ono je policzy i wyda paragon. Z nim udajemy się do kasy, gdzie otrzymamy równowartość wrzuconych pieniędzy w wyższych nominałach banknotów, bądź bilonu.

Przeliczone monety są poddawane dalej czynności procesowania gotówki. – Bilon jest sortowany i liczony ponownie na maszynach. Jeżeli spełnia kryteria odpowiedniej jakości to ponownie wraca do obiegu – opisuje Krzysztof Szczerba.

– Na pewno był problem z tym, że przychodząc do naszego oddziału czy korzystając z usług innych banków ten bilon musiał być posortowany na poszczególne nominały. Dopiero wtedy taka operacja mogła być wykonana. Natomiast teraz mamy duże ułatwienie i oszczędność czasu – dodaje zastępca dyrektora oddziału okręgowego NBP w Kielcach.

Z maszyny do zamiany monet w kieleckim oddziale NBP, który mieści się przy ulicy Warszawskiej 46, możemy skorzystać bezpłatnie od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14. – Zapraszamy wszystkich mieszkańców Kielc i województwa świętokrzyskiego do skorzystania z usługi oferowanej przez Narodowy Bank Polski – mówi Krzysztof Szczerba.

Przeczytaj także