W szpitalu polowym w Targach Kielce nawet 900 miejsc. Znamy szczegóły - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

W szpitalu polowym w Targach Kielce nawet 900 miejsc. Znamy szczegóły

Targi Kielce zostały wytypowane przez wojewodę oraz urząd miasta jako możliwy szpital polowy dla zakażonych koronawirusem.  Miejsca dla chorych na COVID-19 mogą zostać ą przygotowane także w kompleksie sanatoryjnym w Busku-Zdroju.
W poniedziałek Minister Zdrowia poinformował, że każde miasto wojewódzkie powinno znaleźć miejsce na szpitale tymczasowe. W naszym województwie prawdopodobnie będą to hale Targów Kielce.- Po konsultacjach przeprowadzonych wraz z urzędem miasta wytypowano lokalizację obiektu na terenie Targów Kielce. Na poziomie kontaktów roboczych określane są logistyczne aspekty funkcjonowania szpitala – informuje rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego Ewa Łukomska.

Docelowo w Targach Kielce miałoby zostać przygotowane około 900 miejsc dla chorych na COVID-19, a działanie szpitala mieliby wesprzeć żołnierze WOT. Jednak ostateczna decyzja o przygotowaniu szpitala jeszcze nie zapadła.

Prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń podkreśla, że ośrodek wystawienniczy jest gotowy na takie rozwiązanie.

– Mamy hale, sporo własnej zabudowy, będziemy mogli wydzielić potrzebne pomieszczenia w miejscach powierzchni wystawienniczych. Mamy także lądowisko dla helikopterów, dużą liczbę miejsc parkingowych i duży teren zamknięty – wymienia Mochoń.

Co ciekawe, Targi Kielce to na razie jeden z wielu możliwych rozwiązań jakie rozpatruje obecnie Świętokrzyski Urząd Wojewódzki. Z nieoficjalnych informacji portalu wKielcach wynika, że władze województwa rozważają także przygotowanie miejsc dla chorych na COVID-19 w Uzdrowisku Busko-Zdrój.

– Pytania w tej sprawie były kierowane do nas z urzędu marszałkowskiego. Jeśli zapadnie taka decyzja, to podejmiemy się takiego zadania” – mówi prezes uzdrowiska Wojciech Lubawski.