W Teatrze im. S. Żeromskiego powstała kolejna specjalna strefa dla osób w spektrum autyzmu. To już 7 w Kielcach! - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

W Teatrze im. S. Żeromskiego powstała kolejna specjalna strefa dla osób w spektrum autyzmu. To już 7 w Kielcach!

Przeczytaj także

Teatr im. Stefana Żeromskiego, Kieleckie Centrum Kultury, Kino Moskwa, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Instytut Dizajnu, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Poczytalnia na Dworcu Autobusowym w Kielcach to miejsca, w których powstały dotychczas „Niebieskie Strefy”, czyli specjalne systemy komunikacji wspierające osoby w spektrum autyzmu w poruszaniu się po tych placówkach. Podczas konferencji prasowej w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach podsumowano realizację projektu Niebieska Strefa w 2022 roku. 

– Jesteśmy pierwszym teatrem w Polsce, który wdrożył „Niebieską Strefę”, mam nadzieję, że inne teatry pójdą naszym śladem. Pracownicy teatru zostali przeszkoleni przez przedstawicieli Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Kielcach w sposób kompleksowy w zakresie wsparcia dla osób w spektrum autyzmu, które odwiedzają teatr – mówi Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach . I dodaje, że w przyszłym roku w teatrze będzie wystawiona sztuka przygotowana specjalnie dla osób w spektrum autyzmu.

Projekt „Niebieska strefa” rozwija się korzystając z otwartości wielu osób i instytucji. Jednym z ambasadorów projektu jest poseł RP Krzysztof Lipiec.  – Cieszę się, że organizatorzy wyszli z inicjatywą takiego projektu. Muszę przyznać, że to wyjątkowy pomysł, aby na tak szeroką skalę umożliwić osobom w spektrum autyzmu udział w życiu publicznym i kulturalnym. Problematyka takich osób jest mi znana od dawna, więc tym bardziej czuję satysfakcję, że możemy im pomóc – powiedział poseł Krzysztof Lipiec.  

– Niebieskie Strefy służą nie tylko osobom w spektrum autyzmu, ale także innym, którzy borykają się z niepełnosprawnościami, fobiami społecznymi, albo po prostu nieśmiałym lub z problemami komunikacyjnymi – mówi Paulina Papka, prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział Kielce.

Podopieczna KTA Oddział Kielce Mariola Migas apeluje do wszystkich, aby traktować osoby w spektrum autyzmu, tak, jak każdego innego. – Jesteśmy takimi samymi ludźmi, jak wy – neurotypowi. Traktujcie nad dobrze, czyli równo – zaapelowała. – Cieszymy się, że powstały Niebieskie Strefy, bo to właśnie wyrównuje nasze szanse w korzystaniu z ofert instytucji kultury w regionie świętokrzyskim. Oby jak najwięcej tego typu stref – dodała. 

Prezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia Wojciech Niemczyk zauważył, że w przyszłym roku Niebieskie Strefy powstaną w kolejnych miejscach, wśród nich będzie jedna z kieleckich kawiarni. – To bardzo ważne, abyśmy umożliwili osobom w spektrum autyzmu swobodne wychodzenie także do takich miejsc spotkań i rozrywki. 

Projekt „Niebieska Strefa” powstał, aby dostosować miejsca użyteczności publicznej, w szczególności te związane z kulturą, do potrzeb osób w spektrum autyzmu. Niestety ze względu na przeżywane zaburzania często wyklucza ich to z korzystania z teatrów, kin, restauracji, kawiarni czy bibliotek. Stąd pomysł na wdrażanie w wybranych świętokrzyskich placówkach „Niebieskich Stref”, które ułatwią takim osobom samodzielne funkcjonowanie na ich terenie.

20 grudnia 2022 roku w Teatrze Im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbyła się konferencja prasowa podczas której podsumowano dotychczasowe wdrożenia „Niebieskich Stref” w regionie świętokrzyskim.

Teatr im. Stefana Żeromskiego, Kieleckie Centrum Kultury, Kino Moskwa, Poczytalnia na Dworcu Autobusowym w Kielcach, Instytut Dizajnu, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach to miejsca, w których powstały dotychczas „Niebieskie Strefy”. Docelowo w całym regionie świętokrzyskim do końca 2023 roku wdrożonych zostanie czternaście „Niebieskich Stref”.  

Przeczytaj także