Wegańskie dania w szkolnych stołówkach? Zabiega o to jeden z radnych - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Wegańskie dania w szkolnych stołówkach? Zabiega o to jeden z radnych

Przeczytaj także

O dostępność wegańskich posiłków w kieleckich szkołach i przedszkolach zapytał się w swojej interpelacji radny Michał Braun. Podaje przy tym, że młodzież coraz częściej odchodzi od spożycia mięsa. Wymienia także plusy wegańskiej diety. 

Radny podkreślił, że „Miasto Kielce (jako organ prowadzący) posiada pole do działania w sprawie będącej przedmiotem interpelacji”. Jednocześnie pyta się, czy ratusz wdrażał lub planuje wdrożyć rozwiązania przyczyniające się do zwiększenia dostępności posiłków wegańskich w szkołach. Prosi także o wskazanie m.in. procedur, które musiałyby zostać zmienione, aby dało się wprowadzić do stołówek, automatów i bufetów opcje roślinne, pozostawiając jednocześnie inne potrawy.

„Zgodnie z prowadzonymi regularnie badaniami młodzi ludzie odchodzą od spożycia mięsa, nabiału czy jaj. Związane jest to ze wzrostem świadomości w zakresie cierpienia zwierząt, wpływie konsumpcji tych produktów na katastrofę klimatyczną i utratę bioróżnorodności, a także zdrowie ludzi. Badanie Najwyższej Izby Kontroli z 2021 roku wykazało, że spożywanie produktów zwierzęcych produkowanych w Polsce może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie, także dzieci i młodzieży” – pisze Michał Braun.

Dalej czytamy o praktycznie znikomej dostępności omawianych dań w placówkach edukacyjnych, gdzie również „posiłki rozumiane jako roślinne są efektem eliminacji części ich elementów, np. wykluczenie mięsa i zakup samych warzyw, np. frytek czy surówki”.

– Nie sposób pominąć wpływu produkcji żywności zwierzęcej i odzwierzęcej na klimat, jak również pozytywnych aspektów środowiskowych stosowania diety wegańskiej. Zapobiega ona bowiem utracie różnorodności czy wpływa na zmniejszenie produkcji gazów cieplarnianych. W dobie postępujących zmian klimatycznych, niszczącego wpływu człowieka na środowisko oraz dynamicznego rozwoju chorób zwierząt mających swoje źródło w warunkach ich przemysłowej hodowli konieczne jest podjęcie działań mających na celu zatrzymanie tych zmian – napisano w interpelacji.

Oprócz tego Braun pyta się, czy Kielce planują wprowadzić Miejską „Politykę Żywnościową”, co miałoby stanowić deklarację troski o lokalny system żywnościowy miasta. – Rola miast w opracowaniu i stosowaniu kompleksowej polityki żywnościowej jest istotna, a jej znaczenie niebagatelne. Na taką rolę w budowaniu zrównoważonych, zdrowych i sprawiedliwych systemów produkcji wskazuje Komisja Europejska, a jako przykład działań możliwych do podjęcia wskazuje się opracowanie polityki żywnościowej zorientowanej na społeczność oraz promującej zrównoważoną produkcję żywności i ograniczanie odpadów – podsumowuje w interpelacji.

Przeczytaj także