Wiceminister obrony w Kielcach. "Wydarzenia z Izraela mogą generować kolejne fale migracyjne w kierunku Europy" - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Wiceminister obrony w Kielcach. „Wydarzenia z Izraela mogą generować kolejne fale migracyjne w kierunku Europy”

Przeczytaj także

Zdjęcia: Marcin Ociepa/X

Wydarzenia z Izraela mogą generować kolejne fale migracyjne w kierunku Europy – powiedział w niedzielę wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Dodał, że to kolejne potwierdzenie napiętej sytuacji międzynarodowej. Silna własna armia jest gwarancją bezpieczeństwa naszej ojczyzny – zaznaczył.

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa dziękował w niedziele w Kielcach samorządowcom z woj. świętokrzyskiego za udział w akcji „Murem za polskim mundurem”.

„Chciałbym podziękować za współprace między rządem i samorządem, jeśli chodzi rozwój Wojska Polskiego. To niezwykle istotne, aby wokół żołnierza polskiego gromadziły się władze samorządowe wszystkich szczebli i wszystkie środowiska społeczno-polityczne” – mówił wiceszef MON.

Dodał, że „silna, własna amia jest gwarancją bezpieczeństwa ojczyzny”. „Nie będzie wzrostu gospodarczego inwestycji, jeśli nie będzie suwerenność, a nie będzie suwerenności, jeśli nie będzie strzeżenia granicy, armii, która będzie na tej granicy pełnić wartę” – mówił.

Wiceminister zaznaczył, że „żyjemy w bardzo niespokojnych czasach”. „To, co się wczoraj wydarzyło w Izraelu, jest potwierdzeniem napiętej sytuacji międzynarodowej. To będzie pewnie generowało kolejne fale migracyjne w kierunku Europy, to oznacza mniej stabilności, chaos na arenie międzynarodowej” – ocenił.

„Tym bardziej Polska w tym całym kontekście międzynarodowym, jawi się jako oaza spokoju i bezpieczeństwa, choć przecież za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Mimo to, dzięki żołnierzowi Wojska Polskiego, strażnikom granicznym i policjantom nasza granica pozostaje szczelna, a nasi obywatele mogą się czuć bezpiecznie” – oświadczył.

Podkreślił, że „nic nie jest za darmo”. „Każdego dnia serwery polskiego rządu, ministerstwa obrony narodowej są atakowane. Nasze służby zatrzymały ostatnio – co było komunikowane przez MSWiA – kilkunastu sabotażystów, którzy przygotowywali się do akcji sabotażu na naszych ciągach komunikacyjnych, szczególnie wokół Rzeszowa, czyli wokół hubu logistycznego. To, że dzisiaj możemy się spotkać w bezpiecznych okolicznościach, jest wynikiem takiej, a nie innej polityki, a ona nie jest dana raz na zawsze” – powiedział Ociepa.

Zdaniem wiceszefa MON „nie ma rzeczy ważniejszej, o której będziemy decydować podczas przyszłotygodniowych wyborów, niż nasze bezpieczeństwo”. „Mamy rząd, który zdecydował się zbudować zaporę, postawić na silne siły zbrojne i od samego początku, czyli od 2016 roku, zwiększać ich liczebność. Zakupiliśmy bardzo wiele nowoczesnego sprzętu jeszcze przed agresją rosyjską na Ukrainę. W tym samym czasie ta postawa nie była taka oczywista, bo przypominam, że opozycja głosowała przeciwko zbudowaniu zapory na granicy z Białorusią, przeciwko wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego na pasie przygranicznym” – dodał.

Udział w konferencji wzięli świętokrzyscy samorządowcy wicemarszałek województwa Renata Janik oraz burmistrz Działoszyc Stanisław Porada, kandydat PiS w wyborach do Sejmu. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także