Wiemy jak będzie przebiegać „ekspresówka” przez Kielce – wKielcach.info

Wiemy jak będzie przebiegać „ekspresówka” przez Kielce

„Ekspresówka” przez Kielce w dwóch tunelach. Taki wariant przebiegu drogi S74 został rekomendowany przez drogowców z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.   Według rządowych planów budowa drogi mogłaby się rozpocząć w 2022 roku. 

Małgorzata Pawelec, rzecznik GDDKIA informuje, że mierzący ponad pięć kilometrów fragment trasy ekspresowej   rozpocznie się na węźle Kielce Zachód i zakończy przy skrzyżowaniu z aleją Solidarności. Trasa zostanie poprowadzona w śladzie istniejącej drogi krajowej nr 74. 

 – Wariant z dwoma tunelami zakłada, powstanie dwóch zamkniętych wykopów na dwóch odcinkach między ulicą Olszewskiego a wiaduktami kolejowymi oraz między Klonową a Marszałkowską. Planowane są także dwa nowe węzły Hubalczyków i Zagnańska – powiedziała Małgorzata Pawelec 

Opracowano także dwa inne warianty:

  • Wariant „mury” zakłada przebieg trasy ekspresowej na poziomie -1 w odkrytym wykopie i murach oporowych w miejscach skrzyżowań dwupoziomowych i węzłów oraz wzdłuż ulicy Jesionowej. 
  • Wariant „tunel” zakłada budowę tunelu głębokiego między planowanym węzłem Hubalczyków, a węzłem Bocianek, który byłby przebudowany.

Ostatecznie decyzję o zarekomendowaniu wariantu we wniosku o decyzję środowiskową podejmie Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad po zapoznaniu się z wszystkimi wnioskami, ustaleniami i protokołem Komisji Oceny Projektów Inwestycyjnych.

Budowa drogi została wpisana do rządowego Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do 2025 roku.  W maju przyszłego roku planowane jest ogłoszenie przetargu w trybie zaprojektuj i zbuduj. Zgodnie z rządowymi planami droga powinna powstać do 2024 roku. 

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x