[WIZUALIZACJE] Trzy budynki 21-kondygnacyjne, a także... basen nurkowy. Przy ulicy Skrajnej może powstać inwestycja w trybie "lex deweloper" - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

[WIZUALIZACJE] Trzy budynki 21-kondygnacyjne, a także… basen nurkowy. Przy ulicy Skrajnej może powstać inwestycja w trybie „lex deweloper”

Przeczytaj także

Przy ulicy Skrajnej mogą powstać trzy  21 – kondygnacyjne wieżowce. Inwestor oprócz około 440 mieszkań przewiduje wysokiej klasy pomieszczenia biurowe, a także korty do squasha i… basen nurkowy. Inwestycja planowana jest w trybie „lex deweloper”, choć obecnie jest jeszcze przed konsultacjami społecznymi i głosowaniem radnych. 

Temat inwestycji był już poruszany na czerwcowej Komisji Rozwoju, Urbanistyki i Nieruchomości Rady Miasta Kielce. Powierzchnia mieszkalna ma wynieść łącznie około 22 tysiące metrów kwadratowych, co da ponad 400 lokali do kupienia. Powierzchnia usług to z kolei około 4500 m2. Zaplanowano również ponad 600 miejsc postojowych w garażach podziemnych.

– Pierwsze cztery kondygnacje są wspólne dla budynków (łączą obiekty – dop. red.). Tam znajdzie się właśnie strefa usług, takich jak przedszkole, żłobek. Będzie siłownia, korty do squasha. Zaplanowano także wysokiej klasy pomieszczenia biurowe – mówi naszej redakcji główny projektant Karol Sitarski z 4IDEA.

Zapowiedziano powstanie basenu nurkowego

Przekazuje przy tym, że inwestycja przewiduje stworzenie basenu nurkowego. Ten również ma się znajdować na pierwszych czterech kondygnacjach naziemnych, wchodząc także w te podziemne. Przyznano, że nie będzie on zbyt duży pod względem szerokości, nadrabiając to głębokością (25 metrów).

– Tego rodzaju basen jest aktualnie tylko w jednym miejscu w Polsce. W Kielcach może pojawić się drugi. Basen, gdzie będzie można się szkolić w tej dziedzinie sportu, miejsce rekreacyjne dla nurków. Nowoczesna rzecz, dostępna dla wszystkich – tłumaczy Karol Sitarski.

Dodaje, że kompleks ma posiadać możliwość szkolenia nowicjuszy, którzy zapoznają się z działaniem kombinezonu nurkowego, butli i maski, pływając najpierw w basenie o głębokości 1,5 metra. Planuje się jednocześnie rozwój miejsca, aby nawet dzieci od lat 8 mogły z niego korzystać.

Architektura inspirowana zagranicznymi trendami

Sam wygląd budynków to czerpanie inspiracji spoza naszego kraju. – Zupełnie coś innego, czego nie ma w Kielcach. Budynek, który mógłby spokojnie stanąć w wielkich stolicach miast europejskich. Opleciony miedzianą siatką, wpadającą w kolor złoty. Tworzący pewnego rodzaju rzeźbę na tym terenie – dodaje główny projektant.

Wniosek w trybie specustawy mieszkaniowej już trafił do ratusza. Aktualnie nie rozpoczęły się jeszcze konsultacje społeczne. – Mamy uzyskane wszystkie decyzje środowiskowe, są podpisane umowy na rozbudowę ulicy Skrajnej. Inwestycja jest bardzo mocno przemyślana i są spełnione wszystkie formalności, które w przeciwnym wypadku mogłyby powodować wydłużenie terminów – podsumowuje.

Przeczytaj także