Wodociągi w krajowej elicie. Szykują się nowe inwestycje - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Wodociągi w krajowej elicie. Szykują się nowe inwestycje

Przeczytaj także

Wodociągi Kieleckie znalazły się w elitarnej grupie 28 beneficjentów projektów unijnych, które są zwolnione z udziału w konkursach. Zmodernizują wodociągi, kanalizację i oczyszczalnię. – Doceniono nasz profesjonalizm, terminowość i skuteczność w realizacji dotychczasowych inwestycji unijnych – mówi prezes wodociągowej spółki Henryk Milcarz. W środę 7.02.2024 Spółka poinformowała o przygotowaniach dwóch wielkich projektów finansowanych z unijnego programu FENIX 2021-27.

Dwa nowe projekty unijne „Rozwój gospodarki ściekowej na terenie kieleckiego obszaru metropolitalnego” – Etap I i Etap II przygotowują Wodociągi Kieleckie. Będą one finansowane z nowego programu FENIX 2021-27. Do tej pory unijne inwestycje (Wodociągi zakończyły już cztery projekty) skupiały się na kanalizacji o oczyszczalniach ścieków. W projektach V i VI większy nacisk ma być położony na wodociągi, w ramach programu „Woda do spożycia”.

Dla mieszkańców Kielc i gmin Masłów, Zagnańsk i Nowiny oznacza to modernizację i wymianę wodociągów, m.in. na kieleckich ulicach: Turystycznej, Konopnickiej, Warszawskiej (od zbiorników do ul. Jaworskiego), Jaworskiego, Legnickiej, Łopianowej, Podklasztornej, Krakowskiej, Sandomierskiej na odc. Domaszowice-Cedzyna, Warszawskiej (od ul. IX Wieków do ul. Jesionowej), Wierzbowej, Biesak. A w gminie Masłów – ul. Dębowej. Nowa kanalizacja planowana jest na ulicach: Machałowej, Siedem Źródeł, Bernardyńskiej, Podklasztornej, Warszawskiej (układ z pompownią ścieków), Browarnej, Za Walcownią i Zalesie.

Inwestycje mają też objąć przebudowę systemu rurociągów w pompowni wody przy ulicy Żeromskiego i modernizacje urządzeń Oczyszczalni Ścieków „Sitkówka”. Pieniądze na inwestycje kanalizacyjne Spółka ma praktycznie w kieszeni, bo została zakwalifikowana do grona 28 beneficjentów w transzy bez konkursu. – Znaleźliśmy się w elitarnej grupie. Doceniono nasz profesjonalizm, terminowość i skuteczność w realizacji dotychczasowych inwestycji unijnych – mówi prezes wodociągowej spółki Henryk Milcarz.

Zrealizowanie projektu pozwoli ograniczyć straty wody w sieci o około 52 tysiące m3/rok. Są to sieci wodociągowe w najgorszym stanie technicznym, odpowiadające za 10% awarii na sieci, mimo że stanowią łącznie około 1% długości sieci.

 

Przeczytaj także