Wojewoda: sytuacja epidemiczna stabilna, przygotowujemy się do V fali pandemii - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Wojewoda: sytuacja epidemiczna stabilna, przygotowujemy się do V fali pandemii

Sytuację epidemiczną w regionie mamy stabilną, jeśli chodzi o czwartą falę pandemii – powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Ale przygotowujemy się już do piątej fali – dodał.

Z danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w regionie są 1044 łóżka dla pacjentów z COVID-19. Zajętych pozostaje 657 łóżek, a wolnych – 387 miejsc. W szpitalach przygotowano 94 respiratory, z czego z 74 korzystają pacjenci wymagający wspomagania oddychania.

„Sytuację pandemiczną mamy stabilną. Po raz pierwszy od sześciu tygodni liczba hospitalizowanych łóżek spadła poniżej 700. To dobry prognostyk, jeżeli chodzi o czwartą falę pandemii, ale nie wiemy, co się stanie z piątą” – zaznaczył Koniusz. Dodał, że przygotowywane są różne warianty zwiększania miejsc covidowych w szpitalach.

„Raz, że takie są zalecenia ministra zdrowia, a dwa, że piąta fala jest nieprzewidywalna. Mamy prawie 1100 łóżek do dyspozycji, a zajętych jest poniżej 700. Czyli strefa buforowa jest dosyć wyraźna zarówno jeśli chodzi o łóżka covidowe, jak i respiratorowe” – podkreślił wojewoda świętokrzyski.

„Na pewno nie będziemy zmniejszali liczby łóżek covidowych, czekamy na piątą falę, która może przyjść lada moment” – powiedział Koniusz. Zaznaczył, że na razie nie ma tematu utworzenia szpitala tymczasowego, ale sytuacja w tej sprawie może się zmienić.

„Cały czas trwają przygotowania logistyczne do jego powstania. Jeśli byłaby taka potrzeba, to zostanie utworzony na bazie potencjału łóżkowego sanatorium „Krystyna” w Busku-Zdroju” – zaznaczył wojewoda świętokrzyski.

Minionej doby w regionie świętokrzyskim zanotowano 311 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, o 55 więcej niż w piątek w ubiegłym tygodniu. Zmarło 15 osób. Wykonano 2029 testów, a na kwarantannie przebywa 4737 osób. Od początku epidemii w woj. świętokrzyskim potwierdzono 102 838 przypadków zachorowań, zmarły 3384 osoby.

Rok temu (dane z 15 stycznia 2021 r.) w regionie świętokrzyskim dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 1202 miejsca w szpitalach. Hospitalizowano 521 osób.

Autor: Janusz Majewski

Przeczytaj także