Wschodnia obwodnica Kielc powstanie... jeśli pomoże rząd - wKielcach.info

Wschodnia obwodnica Kielc powstanie… jeśli pomoże rząd

GDDKiA droga

fot. GDDKiA

Budowa wschodniej obwodnicy Kielc jest rekomendowana do rządowego programu 100 obwodnic. 13 kilometrowa trasa ma kosztować ponad 500 milionów złotych, a  pomoc w realizacji inwestycji deklarują władze Kielc, województwa oraz gmin, przez które trasa ma przebiegać.

Mariusz Gosek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego zapowiada, że w przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsze spotkanie grupy roboczej złożonej m.in. z przedstawicieli samorządu województwa i miasta. Urzędnicy będą dyskutować o  przebiegu obwodnicy oraz jej kategorii.

Wschodnia obwodnica Kielc obok obwodnicy Radkowic to dla nas priorytetowa inwestycja. Chcemy współpracować z samorządami aby inwestycja w końcu została zrealizowana.Liczymy, że droga zostanie wpisana do rządowego programu 100 obwodnic, co pozwoliłoby na dofinansowanie tej inwestycji z budżetu państwa – powiedział Mariusz Gosek.

Wschodnia obwodnica Kielc ma być alternatywą dla drogi krajowej 73 przebiegającej przez miasto. O jej  budowie  mówi się od 2013 roku.  Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc zaznacza, że  intencją władz miasta i województwa jest, by obwodnica była drogą ekspresową lub drogą szybkiego ruchu.

W  najbliższym czasie spotkamy się z władzami Urzędu Marszałkowskiego i Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, aby wypracować konkretne rozwiązania, które mogą pomóc zrealizować tę inwestycję – dodała Bożena Szczypiór

Pomoc przy realizacji inwestycji deklarują także włodarze gmin przez, które  w przyszłości będzie przebiegać trasa.

Stoimy na stanowisku, że droga powinna przebiegać po  granicach miasta Kielce  i gminy Masłów.  Te tereny zostały kiedyś zarezerwowane pod przebieg obwodnicy. Będziemy zabiegać o to, aby znaleźć rozwiązanie najmniej ingerujące w tereny budowlane, a szczególnie tereny, na których mieszkańcy już otrzymali pozwolenia na budowę – powiedział wójt Lato

Propozycje dotyczące przebiegu obwodnicy poznamy w przyszłym tygodniu. Według wstępnych założeń droga ma się zaczynać – jadąc od strony Warszawy  – na wysokości skrzyżowania ulicy Radomskiej z drogą wojewódzką 745. Jej koniec jest przewidziany w Dyminach  w okolicach browaru. Tam ponownie włączy się w krajową „73”.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments