Wyremontują ruchliwe kieleckie skrzyżowanie - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Wyremontują ruchliwe kieleckie skrzyżowanie

W przyszłym roku mają rozpocząć się prace remontowe związane m.in. z przebudową skrzyżowania alei Solidarności z Tysiąclecia Państwa Polskiego i ulicą Domaszowską. To ważna i wyczekiwana inwestycja drogowa w Kielcach. Prace mają potrwać dwa lata.

To będzie duża inwestycja – zapowiada Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach. W jej ramach zaplanowano przebudowy skrzyżowania alei Solidarności z Tysiąclecia Państwa Polskiego oraz ulic Domaszowskiej i Żniwnej.

– W grudniu planujemy ogłosić przetarg na roboty budowlane. Inwestycja ma unijne dofinansowanie w wysokości 85 procent – mówi Jarosław Skrzydło. Prace mają kosztować między 20 a 30 milionów złotych i rozpocząć się wiosną 2021 roku.

Zwycięzcę przetargu czeka duże wyzwanie. – Na alei Solidarności, czyli drodze krajowej numer 73, średnie dobowe natężenie pojazdów wynosi powyżej 20 tysięcy. Natomiast ulica Domaszowska jest specyficzna o tyle, że stanowi główny dojazd do kampusu uniwersyteckiego oraz do obszaru usługowo-magazynowego. Odbywa się tam dużo transportu ciężkiego i dostaw. Ta ulica jest w bardzo złym stanie technicznym. W czasie remontu wykonawca będzie musiał dobrze skonstruować organizację ruchu – opisuje rzecznik kieleckiego MZD.

Po remoncie skrzyżowanie alei Solidarności z Tysiąclecia Państwa Polskiego ma posiadać wyspę centralną. – W tej chwili nie ma tam lewoskrętu. Jest możliwość jazdy na wprost albo w prawo. Oczywiście po przebudowie na tym skrzyżowaniu będą wszystkie relacje skrętne i sygnalizacja świetlna – wymienia rzecznik MZD.

Wyremontowana ulica Domaszowska ma przebiegać po tym samym śladzie. – Pojawią się tam dwa elementy – ronda. Jedno będzie u zbiegu z ulicą Wiejską, natomiast drugie u zbiegu Żniwnej i Poleskiej. W tej chwili jest tam małe rondo z wyspą – mówi Jarosław Skrzydło. Remont ulicy Domaszowskiej będzie kompleksowy. Prace obejmą m.in. wykonanie nowej podbudowy, sieci podziemnych oraz nawierzchni bitumicznej. Powstaną chodniki, oświetlenie uliczne oraz kanalizacja deszczowa. Na jezdni będą obustronne pasy rowerowe.

Prace przy przebudowanie skrzyżowania alei Solidarności z Tysiąclecia Państwa Polskiego oraz ulicy Domaszowskiej mają potrwać dwa lata.