Będzie msza święta w intencji kielczan i kieleckich przedsiębiorców - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Będzie msza święta w intencji kielczan i kieleckich przedsiębiorców

Przeczytaj także

Już we wtorek 23 maja o godzinie 15 w Muzeum Diecezjalnym odbędzie się otwarcie wystawy „Rok zero. Świat w czasach Chrystusa”. Zebrani mogą spodziewać się eksponatów archeologicznych, malarstwa barokowego, a także obrazów współczesnych. Z kolei na niedzielę 28 maja zapowiedziano mszę świętą w intencji kielczan i przedsiębiorców.

Oba wydarzenia powiązane są z tegoroczną edycją Budzenia Sienkiewki. Wspominana msza święta przypadnie na uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Odbędzie się ona 28 maja o godzinie 11 w Bazylice Katedralnej w Kielcach i zostanie odprawiona w intencji mieszkańców Kielc i kieleckich przedsiębiorców. – To oni zwrócili się z prośbą do biskupa kieleckiego ks. dr Jana Piotrowskiego, by wspólnie modlić się o Boże błogosławieństwo i pomyślność dla miasta. Zgromadźmy się zatem na Eucharystii i razem polecajmy Bogu siebie i nasze miasto! – podkreślono w komunikacie Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

W trakcie mszy poświęcony zostanie obraz Leonarda Da Vinci „Salvator Mundi” (Zbawiciel Świata), namalowany przez Maksymiliana Rębosza. Z kolei kilka dni wcześniej, bo już we wtorek 23 maja o godzinie 15 w Muzeum Diecezjalnym odbędzie się wernisaż wystawy „Rok zero. Świat w czasach Chrystusa”. Ekspozycja będzie zawierać przedmioty archeologiczne z czasów „tuż przed i tuż po narodzinach Chrystusa, pochodzące z Cesarstwa Rzymskiego, starożytnego Egiptu, Chin (z okresu dynastii Han) czy Ameryki Południowej (m.in. cywilizacja Majów)”.

Organizatorzy zapowiadają również malarstwo europejskich mistrzów, przedstawiające temat pokłonu Trzech Mędrców. Wymienia się m.in. obraz Jacoba Jordaensa, a więc „ucznia Petera Paula Rubensa i jednego z najbardziej uznanych flamandzkich malarzy barokowych”. Nie zabraknie też obrazów współczesnych profesora Marka Saka na temat „początku rozumianego jako stworzenie wszechświata”. Cała wystawa – w sposób dosłowny, a także symboliczny – ma opowiedzieć o czasach narodzin Jezusa.

– Wystawa powstała we współpracy z: galerią PRIMA PORTA Antiquities, Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, Parafią św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, Muzeum Regionalnym w Pińczowie, Jasną Górą, Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach i prof. Markiem Sakiem z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – czytamy na stronie wydarzenia.

Sam wernisaż uświetni występ gry na skrzypcach w wykonaniu Mai Michalskiej. Ekspozycję będzie można oglądać do 22 października 2023 roku. Informacje na temat wydarzenia dostępne są W TYM MIEJSCU. 

Przeczytaj także