"Wyżyna zbrojeniowa" szansą dla naszego regionu? Rozmowa z Gerardem Pedryczem i Witoldem Sokałą - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

„Wyżyna zbrojeniowa” szansą dla naszego regionu? Rozmowa z Gerardem Pedryczem i Witoldem Sokałą

Przeczytaj także

Czy region świętokrzyski może stać się „Wyżyną Zbrojeniową”? Takie rozwiązanie zaproponował Gerard Pedrycz, doradca wojewody ds. bezpieczeństwa i obronności. O szansie naszego regionu, ale również zagrożeniach związanych z aktualną napiętą sytuacją międzynarodową rozmawiamy z Gerardem Pedryczem oraz Witoldem Sokałą, znanym publicystą i wicedyrektorem Instytutu Stosunków Międzynarodowych UJK.

Głównymi ośrodkami Wyżyny Zbrojeniowej miałyby być:

Skarżysko: Amunicja lufowa i rakietowa. Mesko – producent amunicji lufowej mało, średnio i wielkokalibrowej oraz rakietowej, PFA – amunicja małokalibrowa , WB elektronics – doskonałe drony.

Starachowice: Ciężarówki i pojazdy wojskowe. Man/Star producent ciężarówek wraz Autobox i Star San Duo – zajmujące się ich adaptacją na pojazdy wojskowe.

Ostrowiec: Wyroby i półprodukty hutnicze. Huta, wyroby metalurgiczne dla potrzeb produkcji zbrojeniowej i z nią związanej.

Kielce: Centrum Badawczo Rozwojowe i szkolenia kadr. Mamy bazę edukacyjno-naukową która w oparciu o Politechnikę Świętokrzyską powinna być kuźnią kadr na potrzeby stworzenia w Kielcach zaplecza badawczo-rozwojowego dla produkcji zbrojeniowej a także dla kadry technicznej niezbędnej do rozwinięcia skali produkcji zbrojeniowej a w oparciu o Uniwersytet Jana Kochanowskiego może zapewnić niezbędnych: chemików, fizyków, matematyków ale również kadrę zarządzającą i prawną.

Targi Kielce – Okno wystawowe produkcji „Wyżyny Zbrojeniowej”. Targi Kielce doskonale wpisują się w potrzeby tego projektu gdyż to tu odbywają się największe Targi zbrojeniowe w Polsce i jedne z największych w Europie czyli MSPO.

Przeczytaj także