Zaczęło się wyburzanie budynku. Trwa remont dworca PKP [ZDJĘCIA] - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Zaczęło się wyburzanie budynku. Trwa remont dworca PKP [ZDJĘCIA]

Przeczytaj także

Zniszczono frontową ścianę, a koparka wjechała do środka. Z sąsiedniej części budynku pozostał z kolei tylko szkielet. Remont dworca PKP wkroczył w zaawansowaną fazę, zaś przeprowadzane wyburzenia mają pozwolić na stworzenie nowoczesnego centrum komunikacyjnego. Modernizacja rozpoczęła się na początku roku i powinna potrwać 18 miesięcy.

Aktualnie pasażerowie mogą korzystać z dworca tymczasowego, który został otworzony w środę 20 kwietnia. Jest on położony pomiędzy Galerią Wieża Sztuki a budynkiem Poczty Polskiej. Został zbudowany z 24 modułów kontenerowych. Na parterze dworca zlokalizowano przestrzeń obsługi podróżnych, czyli klimatyzowaną poczekalnię o powierzchni około 45 m kw., kasy biletowe (PKP Intercity i POLREGIO) oraz toalety, a na piętrze znalazły się pomieszczenia biurowo-socjalne dla spółek kolejowych. Podróżni mogą również cały czas korzystać z tunelu prowadzącego do peronów. 

„Uruchomienie dworca tymczasowego pozwoli na rozszerzenie frontu robót na cały budynek kieleckiego dworca i dokończenie niezbędnych do wykonania prac rozbiórkowych, głównie w przestrzeniach, gdzie jeszcze niedawno odbywała się obsługa podróżnych. W najbliższym czasie rozpoczną się również roboty związane ze wzmacnianiem konstrukcji budynku” – mówił Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP S.A.

Koszt przebudowy dworca w Kielcach to ponad 44 mln złotych. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kielecki dworzec przejdzie kompleksowy remont. Bryła budynku zostanie odwzorowana w pełnej zgodności z oryginałem z 1971 roku. Fasada będzie szklana. Utrzymana zostanie dotychczasowa lokalizacja wejścia.

Zmiany planowane są wewnątrz budynku, np. usunięcie szeregu ścian konstrukcyjnych i wykonanie nowych słupów żelbetowych. W hali dworca znajdą się kasy, toalety, centrum obsługi pasażera, poczekalnie i lokale komercyjne.

W bocznej części hali znajdą się cztery kasy biletowe i centrum obsługi pasażera. Powierzchnia na pierwszym i drugim piętrze zostanie zaadaptowana na pomieszczenia biurowe. W budynku siedzibę będzie mieć komenda regionalna Straży Ochrony Kolei oraz Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach.

Dzięki przebudowie dworzec ma zostać dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znikną dotychczasowe przeszkody architektoniczne, a zamiast nich pojawią się pochylnie, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, windy oraz tablice dotykowe z mapą dworca.

Metamorfozę przejdzie najbliższe otoczenie dworca. Pojawi się tam 18 miejsc parkingowych (8 po południowej i 10 po północnej stronie budynku), a także wiata rowerowa na 12 jednośladów. Przy dworcu zaplanowano również dwa miejsca do ładowania samochodów elektrycznych. Na dachu dworca pojawią się panele fotowoltaiczne, a wewnątrz obiektu – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to druga połowa 2023 roku.

Przeczytaj także