Szybciej pociągiem z Kielc do Warszawy. Zakończyła się budowa łącznicy kolejowej w Czarncy - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Szybciej pociągiem z Kielc do Warszawy. Zakończyła się budowa łącznicy kolejowej w Czarncy

Przeczytaj także

Zakończyła się budowa łącznicy kolejowej Czarnca – Włoszczowa Północ – poinformowała we wtorek spółka PKP PLK. Dzięki nowemu torowi, który został włączony do sieci linii kolejowych, zwiększą się możliwości połączeń pasażerskich i towarowych między Kielcami a CMK.

Jak przekazał Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK, dzięki zakończonej budowie nowej linii kolejowej skróci się czas podróży pociągiem z Kielc do Łodzi i Warszawy. Nowy tor między Centralną Magistralą Kolejową a linią Kielce – Fosowskie ma zwiększyć możliwości połączeń pasażerskich i towarowych.

Trzykilometrowa łącznica jest zelektryfikowana i przystosowana do ruchu dwukierunkowego. Tor zapewni przejazd pociągów pasażerskich z prędkością do 100 km/h, a towarowych 80 km/h. Poza nowym torem i siecią trakcyjną zamontowano urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Komunikację drogową ułatwia nowy wiadukt kolejowy.

Dodatkowo zmodernizowany przystanek w Czarncy ma usprawnić podróże do Kielc lub Częstochowy. Powstały dwa dostępne większe i wyższe perony. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się przygotowano pochylnie, ścieżki naprowadzające i oznaczenia w alfabecie Braille’a.

„Łącznica została już włączona do sieci linii kolejowych. Spodziewamy się, że pierwsze pociągi towarowe w ramach indywidualnie układanych rozkładów jazdy będą mogły pojechać wraz z nowym rozkładem jazdy w przyszłym tygodniu” – powiedział PAP Hamarnik.

Pierwsze planowane przewozy pasażerskie prawdopodobnie nastąpią w połowie przyszłego roku. Dzięki budowie łącznicy podróż z Kielc do Warszawy, w porównaniu do obecnego czasu, ma się skrócić o około 30 minut.

Budowa linii kolejowej nr 582 Czarnca – Włoszczowa Północ została zrealizowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Wartość projektu wyniosła ponad 42,8 mln zł, z czego dofinansowanie UE stanowiło ponad 36 mln zł. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także