Dr Agnieszka Zaremba: Mieszkańcy mogą zbojkotować referendum ws. odwołania prezydenta Kielc - wKielcach.info

Dr Agnieszka Zaremba: Mieszkańcy mogą zbojkotować referendum ws. odwołania prezydenta Kielc

Referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc Bogdana Wenty może okazać się bezskuteczne – uważa politolog UJK dr Agnieszka Zaremba. W jej ocenie problemem dla oponentów Wenty będzie uzyskanie odpowiedniej frekwencji. Sugeruje nawet, że mieszkańcy mogą zbojkotować głosowanie.  

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu prezydent Kielc Bogdan Wenta, który już dwukrotnie nie uzyskał wotum zaufania od kieleckiej rady miasta, zaapelował do radnych o zwołanie referendum w sprawie jego odwołania.

– Radnym spieszyło się w przydzielaniu mi żółtych kartek, ale gdy przychodzi do wyciągania z tego konsekwencji, chyba już zabrakło im odwagi  – mówił w ubiegłym tygodniu Wenta, przypominając, że od tej sesji minął już przeszło miesiąc, a nie usłyszał dotąd żadnych głosów o przeprowadzeniu referendum.

Apel prezydenta wzbudził prawdziwą burzę. Część radnych sugerowała, że skoro Wenta  nawołuje  do referendum, jest zmęczony urzędem i sam powinien podać się do dymisji. Inni chwalili, że Wenta w swoim wystąpieniu  wytykał brak konsekwencji  tych radnych, którzy nie udzielili mu wotum.

Bogdan Wenta apeluje o referendum [KOMENTARZE RADNYCH]

O ocenę ubiegłotygodniowego politycznego zamieszania poprosiliśmy dr Agnieszkę Zarembę, politolog UJK. W jej ocenie  prezydent pierwszy raz kreuje się na osobę, która zaczyna prowadzić narrację.  – Nie jemu narzuca się temat, tylko on zaczął ten temat narzucać – uważa.

– Myślę, że nie ma osoby, która nie zauważyłaby skaz na wizerunku Bogdana Wenty. Jednak z drugiej strony mamy kryzys, miasto ma problemy finansowe związane z mniejszymi wpływami do budżetu. Dlatego też referendum w sytuacji pandemicznej może zostać zbojkotowane przez mieszkańców. Nie spodziewam się, żeby frekwencja osiągnęła taki pułap, aby referendum było ważne – twierdzi Zaremba.

– Prezydent Wenta podjął dobry ruch, dlatego, że rzeczywiście trzeba być odpowiedzialnym. Jeśli powiedziało się „A” trzeba, powiedzieć też „B”  Nie można cały czas trzymać tej decyzji w zawieszeniu – oceniła.

Zwróciła uwagę, że problem opozycji może być wyłonienie silnego kontrkandydata.

-Mimo, że widać na horyzoncie kilka zdolnych i aktywnych osób to nie jest pewne czy otrzymają one wystarczające poparcie. Ten problem dotyczy także silnego w województwie Prawa i Sprawiedliwości. Trudno będzie wyłonić kandydata, który będzie konsensualny dla wszystkich frakcji Zjednoczonej Prawicy  – dodała.

Decyzja w sprawie referendum może zapaść na pierwszej sesji rady 17 września.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
S
18 dni temu

Myśle że zostanie odwołany, nic kompletnie nie robi dla Kielc. Ciężko mu sie nawet poprawnie wysłowić, a co dopiero zarządzać miastem. On nie ma żadnego pomysłu na miasto. Tak to jak sie wybiera na prezydenta człowieka nie przygotowanego merytorycznie