Zawody łazików marsjańskich poza Kielcami. Powodem finanse i niedostateczne zainteresowanie firm - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Zawody łazików marsjańskich poza Kielcami. Powodem finanse i niedostateczne zainteresowanie firm

Przeczytaj także

Europejska Fundacja Kosmiczna, w porozumieniu z Politechniką Świętokrzyską oraz Mars Society Polska, poinformowała o zmianie miejsca wydarzenia European Rover Challenge, które od 2024 roku odbywać się będzie w innym województwie. Decyzja jest wynikiem szerokich rozmów dotyczących dalszego rozwoju i finansowania wydarzenia.

– European Rover Challenge osiągnęło status międzynarodowej marki, przyciągającej dziesiątki tysięcy widzów stacjonarnie oraz setki tysięcy wirtualnie. Projektem coraz mocniej interesuje się światowa branża kosmiczna, włączając go do swoich strategii poszukiwania nowych talentów czy działań STEM – mówi Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

– Jednocześnie zauważyliśmy, po blisko dekadzie funkcjonowania projektu, że organizowane przez nas debaty czy warsztaty (często prowadzone przez światowej sławy ekspertów) nie cieszyły się większym zainteresowaniem i zaangażowaniem podmiotów przemysłowych, firm czy środowisk naukowych z regionu. Dodatkowo od kilku lat mieliśmy stopniowy spadek wsparcia finansowego projektu, przy jednoczesnym dynamicznym wzroście inflacji, co powodowało konieczność zmniejszania niektórych działań, zamiast dalszego ich rozwoju w celu podnoszenia wartości projektu – dodaje Łukasz Wilczyński.

Na obecnym etapie Fundacja prowadzi dalsze rozmowy z potencjalnym nowym miejscem organizacji ERC, gdzie jednocześnie otrzymała już pierwsze sygnały ze strony firm międzynarodowych IT, kosmicznych czy robotycznych, które z chęcią wesprą projekt finansowo w momencie ulokowania go w miejscu, gdzie obecne są ich oddziały i siedziby.

– Rozumiem decyzję Europejskiej Fundacji Kosmicznej, choć oczywiście nie jest ona dla nas pozytywna. Projekt European Rover Challenge stał się marką rozpoznawalną, która promowała nie tylko samą Politechnikę Świętokrzyską, ale także nasz region oraz miasto Kielce – przyznaje prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba, Rektor Politechniki Świętokrzyskiej – W rozmowie z prezesem Wilczyński padły jednak ciekawe propozycje dotyczące dalszego wykorzystania przygotowanego toru marsjańskiego np. w celach edukacyjnych, co z pewnością rozważymy.

Europejska Fundacja Kosmiczna nie wyklucza innych projektów z dotychczasowymi współorganizatorami z regionu świętokrzyskiego, gdyż jak przyznaje prezes Wilczyński, współpraca ta układała się pozytywnie i bardzo docenia zaangażowanie w projekt zarówno oddelegowanych pracowników Politechniki Świętokrzyskiej, Zarządu Województwa Świętokrzyskiego (w tym szczególności Pani Wicemarszałek), jak i Prezydenta Miasta Kielce oraz pracowników magistratu.

– Decyzja nie była łatwa i z początku byłem jej zdecydowanie przeciwny. Jednak otrzymałem mocne argumenty ze strony pozostałych partnerów projektu oraz mojego zespołu organizacyjnego. Także musiałem wyłączyć emocje i popatrzeć na projekt od strony finansowo-strategicznej – dodaje Wilczyński.

Źródło: European Space Foundation

Przeczytaj także