Studenci Politechniki Świętokrzyskiej będą budować łaziki z elektrycznych śmieci - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Studenci Politechniki Świętokrzyskiej będą budować łaziki z elektrycznych śmieci

Przeczytaj także

Wystartowała trzecia edycja konkursu „Zbuduj łazika z recyklingu”. Udział w nim mogą wziąć studenci Politechniki Świętokrzyskiej, a ich zadaniem będzie stworzenie omawianego pojazdu przy wykorzystaniu elektrycznych śmieci. Do wygrania jest nawet 10 tysięcy złotych.

Jak zaznaczono w regulaminie, celem konkursu jest wzrost świadomości ekologicznej studentów poprzez między innymi propagowanie wiedzy na temat konieczności właściwej segregacji zużytego sprzętu elektronicznego oraz elektrycznego. Mowa także o rozpowszechnianiu idei recyklingu.– Zadaniem jest stworzenie łazika przy wykorzystaniu elementów pochodzących z recyklingu elektrycznych odpadów. Konkurs dedykowany jest dla studentów Politechniki Świętokrzyskiej wszystkich wydziałów i studiujących w każdym trybie nauki. Czyli zarówno dziennym, jak i tym zaocznym. Ponadto prace mogą być zgłaszane indywidualnie bądź też zespołowo. Trzeba jednak mieć na uwadze, że taki zespół może liczyć maksymalnie cztery osoby – tłumaczy Paulina Picheta z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Zmagania podzielone są na trzy etapy. Pierwszy z nich trwa do 23 kwietnia i polega na przygotowaniu zarysu koncepcyjnego łazika marsjańskiego. – Uczestnicy zaprezentują później przed komisją konkursową swoje zespoły oraz założenia, w tym koncepcje, w formie maksymalnie 15 – minutowej prezentacji. W drugim etapie należy z kolei przygotować i przesłać projekt łazika marsjańskiego, wraz z jego krótkim omówieniem. Uwzględniając elementy pochodzące właśnie z recyklingu elektrycznych śmieci i ich zastosowanie – dodaje Paulina Picheta.

Trzeci etap polega z kolei na zbudowaniu samego pojazdu. Studenci mogą korzystać między innymi z takich przetworzonych materiałów, jak: stacje dokujące do laptopa, terminale płatnicze, dekoder telewizyjny, komputery samochodowe, czy też zasilacz serwerowy.

Główna nagroda to 10 tysięcy złotych. Przy drugim miejscu jest to 4 tysiące złotych, a przy trzecim – 2 tysiące. Zmagania potrwają do 4 września. W tym samym miesiącu na terenie Politechniki Świętokrzyskiej ogłoszone zostaną wyniki. – Konkurs, organizowany wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko, RLG Relectra Polska, MB Recycling oraz Politechnikę Świętokrzyską, jest elementem projektu edukacyjnego  Elektryczne Śmieci – czytamy na stronie jednego z organizatorów. 

Przeczytaj także