[ZDJĘCIA] Fasada Teatru im. S. Żeromskiego odsłonięta. Wygląda zachwycająco! - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

[ZDJĘCIA] Fasada Teatru im. S. Żeromskiego odsłonięta. Wygląda zachwycająco!

Przeczytaj także

Coraz bliżej zakończenia remontu siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Odsłonięto już fasadę budynku. Na budynku zawieszono tradycyjną wiechę, a plac budowy odwiedził między innymi profesor Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. 

Koszt inwestycji to ponad 150 milionów złotych. Wszystko ma się zakończyć do końca roku, a pierwszy spektakl powinien odbyć się 6 stycznia 2024. Przypomnijmy, że przebudowa i modernizacja ponad 140-letniej kamienicy, w której mieści się kielecka scena dramatyczna, rozpoczęła się na początku 2021 roku. W zmodernizowanym budynku pojawią się m.in. zapadnie sceniczne, winda towarowa oraz ruchome proscenium. Nad widownią nowym elementem będzie plafon, który poprawi akustykę sali. Powstanie również kawiarnia, nowe foyer, a także strefa kas i biur.

Sam dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego podkreślał, że zadanie przeprowadzane jest w bardzo szybkim tempie. – Jeśli porównamy tę inwestycję z innymi teatrami budowanymi w ciągu ostatnich 10 lat, to my robimy zadanie trzy razy szybciej. Przy czym połowa budżetu to są pieniądze pochodzące z ministerstwa kultury. Budowaliśmy tę inwestycję w momencie trudnym, w okresie pandemii i wojny za naszą granicą i tak naprawdę bez tego wsparcia nie doszlibyśmy do finału – mówił Michał Kotański.

Przypomnijmy, że przebudowa i modernizacja ponad 140-letniej kamienicy, w której mieści się kielecka scena dramatyczna, rozpoczęła się na początku 2021 roku. W zmodernizowanym budynku pojawią się m.in. zapadnie sceniczne, winda towarowa oraz ruchome proscenium. Nad widownią nowym elementem będzie plafon, który poprawi akustykę sali. Powstanie również kawiarnia, nowe foyer, a także strefa kas i biur.

– Udało nam się stworzyć obiekt wyjątkowy. Z jednej strony pozostawiając unikalną tkankę, a z drugiej wprowadzając nowoczesność. To prawdopodobnie najnowocześniejsza scena w Polsce – podkreślał Szczepan Wroński, szef firmy projektowej WXCA.

Celem było unowocześnienie, dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, a również odtworzenie historycznych elementów zabytkowych, jak posągi czterech muz na elewacji frontowej. – Jedna z dwóch scen jest typu Black Box i umożliwia tworzenie wyjątkowych spektakli. Wyjątkowość polega także na tym, że można ją otworzyć na dziedziniec, a więc organizować spektakle plenerowe – dodawał Wroński.

Inwestycja jest finansowana z kilku źródeł: środków własnych województwa świętokrzyskiego (ok. 30 mln zł), funduszy unijnych zagwarantowanych w ramach regionalnego programu operacyjnego województwa świętokrzyskiego (21 mln zł), Funduszy Norweskich (21,8 mln zł), a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (59,1 mln zł na remont głównej kamienicy oraz ponad 21,5 mln zł na zakup i przebudowę sąsiedniej kamienicy).

Przeczytaj także