[ZDJĘCIA] II Świętokrzyskie Forum Rozwoju. Dyskutowano o roli nauki we wspieraniu biznesu - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

[ZDJĘCIA] II Świętokrzyskie Forum Rozwoju. Dyskutowano o roli nauki we wspieraniu biznesu

Przeczytaj także

„Edukacja – Nauka – Rozwój”. To temat przewodni II Świętokrzyskiego Forum Rozwoju, które odbyło się w piątek 22 września w Filharmonii Świętokrzyskiej. Obecni byli więc nie tylko przedsiębiorcy, ale też przedstawiciele Akademii Kopernikańskiej oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Partnerem strategicznym wydarzenia została warszawska Akademia Kopernikańska. Mowa o powołanej z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy nowej instytucji, która jeszcze w lipcu podpisała umowy dotyczące współpracy z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Specjalną Strefą Ekonomiczną „Starachowice”.

– Ten krok to dopiero początek szerszej współpracy z instytucjami w całej Polsce, co pozwoli realizować zasadniczą misję akademii, czyli wymianę wiedzy w wyniku badań naukowych oraz rozwiązań technologicznych, które będą owocem naszej wspólnej pracy – napisał w liście (odczytanym na forum przez prof. Witolda Mazurka) Krzysztof Górski, sekretarz generalny Akademii Kopernikańskiej.

Obecny na miejscu poseł Krzysztof Lipiec, będący inicjatorem forum, mówił z kolei, że druga edycja ŚFR stawia przede wszystkim na naukę i na „podmioty, które zajmują się naszym rozwojem”. – Często się zdarza, że to co wypracują naukowcy nie trafia do sfery biznesu. O tym chcemy dzisiaj rozmawiać, żeby badania prowadzone w wyspecjalizowanych placówkach naukowych były też procesem w którym uczestniczą przedstawiciele świata gospodarki. A świat gospodarki województwa świętokrzyskiego pełni naprawdę ogromną rolę – mówił poseł Krzysztof Lipiec z Prawa i Sprawiedliwości.

Nie zabrakło paneli dyskusyjnych

Podczas wydarzenia odbyły się dwa panele dyskusyjne. Jeden z nich, czyli „Współpraca nauka – biznes w regionie świętokrzyskim” poprowadził przedstawiciel redakcji wKielcach.info. Padały pytania dotyczące między innymi uczelni wyższych, związane z dostosowaniem programu kształcenia do potrzeb rynku pracy.

– Naszą misją jest aktywny udział w kształtowaniu otoczenia, kształtowaniu zjawisk. Kształtowaniu zarówno środowiska społecznego, jak i środowiska gospodarczego. Aktywnie staramy się współpracować z biznesem i to na wiele sposobów, poprzez komercjalizację wyników badań naukowych, ale również poprzez kształcenie studentów oraz dostarczanie dla przedsiębiorstw odpowiedniej kadry – informował prof. dr hab. Jarosław Karpacz,  prorektor do spraw rozwoju i finansów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Szczepan Ruman, prezes Zarządu Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria S.A. mówił z kolei o obszarach, gdzie widać największe możliwości współpracy przedsiębiorców z naukowcami. – Przed nami wyzwanie na nadchodzące dwie dekady. Równolegle będzie prowadzonych bardzo wiele dużych projektów infrastrukturalnych. To są farmy wiatrowe na morzu, jest rządowy projekt elektrowni jądrowej na wybrzeżu. Natomiast będą też realizowane projekty SMR-owe (skupione na małych reaktorach modułowych – dop. red.), projekty wodorowe i różne projekty energetyczne. Wszystko to będzie bardzo dużym wyzwaniem dla branży budownictwa, infrastruktury w Polsce. Na pewno dla polskich szkół to jest  świetny czas na kształcenie specjalistów– przekazywał Szczepan Ruman.

Organizatorem Świętokrzyskiego Forum Rozwoju jest Fundacja Centrum Nowoczesnej Edukacji oraz Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A. Forum patronatem objął także premier Mateusz Morawiecki. W swoim liście skierowanym do uczestników wydarzenia i odczytanym przez posła Marka Kwitka, wyjaśnił że porozumienie wypracowane z Akademią Kopernikańską jest krokiem w dobrą stronę i w niedługiej przyszłości może wpłynąć pozytywnie zarówno na działania przedsiębiorców, jak i uczonych.

Przeczytaj także