Przeczytaj także
Trwa budowa nowej siedziby Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach. To między innymi 7 kondygnacji biurowych, a w kondygnacjach podziemnych – miejsca parkingowe i pomieszczenia techniczne. Termin zakończenia prac to maj 2024, choć aktualnie mowa już o czteromiesięcznym opóźnieniu. Możliwe, że dojdzie również do waloryzacji wartej obecnie 56,8 mln złotych inwestycji.
Podpisanie umowy między NFZ, a odpowiedzialnym za inwestycję konsorcjum PBO Śląsk i WODPOL nastąpiło w ostatnim dniu marca 2022 roku. Sama budowa realizowana jest w formie „zaprojektuj i wykonaj”. Siedziba ma się składać z dwóch połączonych obiektów, zlokalizowanych u zbiegu ulic Langiewicza i Wojska Polskiego.- Zgodnie z umową termin zakończenia prac to maj 2024 roku, ale w tym okresie było przewidziane uzyskanie przez wykonawcę pozwolenia na budowę. To jednak, ze względów proceduralnych, przedłużyło się o około cztery miesiące – tłumaczy Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.
Do tej pory wykonany w stanie surowym jest parter i pierwsze piętro. Znajdą się tam sale obsługi klienta, stanowisko dla pacjentów, a także sale konferencyjne i miejsca na eventy profilaktyczne (czyli na przykład spotkania ze stowarzyszeniami pacjentów, wykłady, badania). Wnoszona jest również 6 kondygnacja pomieszczeń biurowych, których łącznie ma powstać 7. Na dachu budynku będą z kolei zamontowane urządzenia klimatyzacyjno – wentylacyjne oraz kotłownia zasilana gazem.
Ponadto w stanie surowym stworzone są dwie kondygnacje podziemne, gdzie przewidziano pomieszczenia techniczne oraz parking dla samochodów. – W projekcie w ramach 140 miejsc postojowych zaprojektowano 12 miejsc dla osób z niepełnosprawnością. Spełnienie warunków według wymagań ustawy dostępności dla osób z niepełnosprawnością jest naszym priorytetem i jest oczekiwane przez większość naszych klientów – dodaje Barbara Szczepanek.
Budynek będzie posiadał klatkę schodową oraz dwa szyby windowe biegnące przez wszystkie kondygnacje. – Ponadto dla obsługi klientów będzie dodatkowa klatka schodowa od poziomu kondygnacji minus jeden do poziomu plus jeden. Dla spełnienia wszelkich aktualnie obowiązujących przepisów dla osób z niepełnosprawnością obszar obsługi klientów będzie wyposażony w dodatkową windę panoramiczną – podkreśla rzecznik.
Koszt inwestycji to obecnie 56,8 mln złotych, a budowa jest finansowana z Funduszu Inwestycyjnego Centrali NFZ. Przekazano jednak, że ze względu na wzrost cen możliwa będzie waloryzacja, której wysokość będzie zależała od wskaźnika podawanego przez Urząd Statystyczny.
Jak informowaliśmy w poprzednim artykule, obecna siedziba przy ulicy Jana Pawła II jest obiektem zabytkowym i dlatego nie można w niej przeprowadzać generalnych zmian oraz remontów. Z kolei znajdujące się tam pomieszczenia nie są dostosowane do pracy urzędników i obsługi pacjentów, przy czym wymienia się tutaj np. siedmioosobowe pokoje. Mowa także o braku miejsc parkingowych oraz zbyt małej liczbie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.