Zdrożeją bilety autobusowe! Zobacz ile zapłacisz - wKielcach.info

Zdrożeją bilety autobusowe! Zobacz ile zapłacisz

Wszystkich Świętych

Kieleccy radni zgodzili się na podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej. Cena biletu jednorazowego wzrośnie z 3 zł do 3,40 zł w strefie miejskiej, z kolei w strefie aglomeracyjnej do 3,60 zł.

O wzroście opłat za bilety mówiło się od dawna. Zarząd Transportu Miejskiego argumentuje podwyżkę przede wszystkim drożejącymi usługami przewozowymi.

– W 2017 roku płaciliśmy 73 mln zł to w 2019 płacimy 83 mln zł, a w tym roku będziemy płacić kolejne 3 mln zł więcej. Z koniecznością wzrostu nakładów na funkcjonowanie komunikacji zmagają się nie tylko Kielce. W ostatnim czasie bilety zdrożały w Krakowie, Białymstoku, Częstochowie i Rzeszowie. Nowe ceny wahają się między 3,40 zł a 4,60 zł – tłumaczy Barbara Damian, dyrektor ZTM.

Barbara Damian zwracała uwagę, że kielecka komunikacja miejska przeszła w ostatnim czasie szereg zmian. Chodzi m.in. o taktowanie kursów i bardziej intuicyjne rozkłady jazdy. Podkreśla też, że w zeszłym roku ZTM zanotował wzrost pasażerów.

– W stosunku do 2018 roku komunikacją podróżowało 500 tysięcy więcej osób, a trzeba wziąć pod uwagę fakt, że dzieci i młodzież w ostatnie wakacje mogła podróżować bezpłatnie. Szacujemy, że było to około 1 mln przejazdów, czyli wzrost mógł sięgnąć nawet 1,5 mln pasażerów – informuje Barbara Damian.

Ile zapłacimy za bilety?

Zarząd Transportu Miejskiego wprowadzi dwie strefy biletowe. Pierwsza ma obowiązywać na terenie Kielc, natomiast druga obejmuje obszar gminy Kielce oraz pozostałych gmin. Cena biletu jednorazowego wzrośnie z 3 zł do 3,40 zł w strefie miejskiej, z kolei w strefie aglomeracyjnej do 3,60. Bilet ulgowy będzie kosztował 1,70 (strefa miejska) i 1,80 (strefa aglomeracyjna). Z kolei dobowe bilety to koszt 11 zł w strefie miejskiej i 13 zł w strefie podmiejskiej.

Wraz z podwyżką cen biletów będzie kilka nowości, które mają spowodować przyrost pasażerów. Jedna z nich to bilet godzinny, który ma kosztować odpowiednio 3,60 i 3,80 złotych. ZTM wprowadzi także bilet semestralny dla ucznia (koszt od 183 zł do 200 zł na 150 dni) i studenta (koszt od 165 zł do 180 zł na 135 dni) oraz bilet weekendowy, ważny od godziny 20 w piątek do północy w niedzielę w cenie 11 złotych.

Miasto chce też wprowadzić tzw. „premie za lojalność”. Oznacza to, że przy biletach na dłuższy okres spada koszt przejazdu jednostkowego oraz taryfa dla strefy II będzie bardziej korzystna przy użyciu biletu elektronicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.