Przeczytaj także
Moda, przesada czy zdrowy zwyczaj? Przyjrzyjmy się, czemu służą maski antysmogowe do biegania i kiedy warto po nie sięgać.
Smog w miastach – problem naszych czasów
Choć bieganie uważane jest za zdrowe i korzystne dla organizmu, należy mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach wymaga szczególnego przygotowania. Dotyczy to nie tylko odpowiednio dobranego obuwia, ale również maski antysmogowej. Wszyscy z ulgą schowaliśmy w szafie maski z czasów pandemii, gdy ogłoszono jej koniec, lecz niestety wciąż borykamy się z mocno zanieczyszczonym powietrzem i coraz częściej widać na ulicach biegaczy lub rowerzystów w maskach. Podczas intensywnego wysiłku wciągamy do płuc znacznie większe ilości powietrza niż w trakcie zwykłego marszu. Jeżeli jest ono złej jakości, zamiast dotleniać organizm, trujemy go. Najtrudniej jest jesienią i zimą, czyli w tzw. sezonie grzewczym. W piecach często lądują nie tylko węgiel i drewno, ale również śmieci. Niekiedy gołym okiem można dostrzec, że powietrze w mieście jest ciemniejsze, a jego zapach inny, niż w mniejszych miejscowościach. Na komórki dostajemy również alerty, które ostrzegają przed dłuższym przebywaniem poza domem i zachęcają do pozostania w nim. To za sprawą składu powietrza i jego szkodliwości.
Kiedy i dlaczego biegać w masce z filtrem antysmogowym?
Dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, pyły zawieszone to niebezpieczne składniki powietrza, które w nadmiarze mogą przyczynić się do: bóli głowy, podrażnienia oczu i skóry, duszności, chorób płuc, a nawet zwiększać ryzyko powstania nowotworów, wylewu czy zawału serca.
Zadaniem maski antysmogowej do biegania, takiej jak tu: https://www.decathlon.pl/sporty/bieganie/filtry-i-maski-antysmogowe, jest filtrowanie powietrza oraz blokowanie wszystkich szkodliwych substancji. Pamiętaj, by nigdy nie biegać w klasycznej jednorazowej maseczce ochronnej, czy bawełnianej. Kluczowym elementem jest bowiem filtr posiadający odpowiednie certyfikaty.
Zanim wybierzesz się na przebieżkę w okresie jesienno-zimowym, sprawdź jakość powietrza w aplikacji lub na stronie Inspekcji Ochrony Środowiska. Jeżeli Twoja miejscowość oznaczona jest kolorem zielonym, możesz bez przeszkód i bez żadnych zabezpieczeń korzystać z aktywności na świeżym powietrzu. Jeżeli jakość powietrza jest oznaczona na żółto lub pomarańczowo, załóż do biegania maseczkę antysmogową. W przypadku kilkukrotnie przekroczonych norm bezpieczeństwa najlepiej zrezygnuj z treningu zewnętrznego i przeprowadź go w pomieszczeniu zamkniętym.
Jak wybrać maseczkę z filtrem do biegania?
Kupując maskę do biegania, jazdy na rowerze lub innej aktywności w terenie, zwróć uwagę przede wszystkim na jej rozmiar. Powinna ona idealnie przylegać do twarzy, ale jednocześnie nie może nigdzie uciskać. Anatomiczny kształt i możliwość regulacji zwykle zapewniają maximum wygody.
Istotny jest oczywiście również rodzaj zastosowanych filtrów oraz informacja o tym, że jest to model przeznaczony dla sportowców. Warto szukać takich masek w sklepach ze sprzętem sportowym np. na https://www.decathlon.pl/. Poza maską kupisz tu od razu pełne wyposażenie dla biegacza, buty, koszulki, spodenki, skarpety kompresyjne. Sprawdź ofertę online: https://www.decathlon.pl/sporty/bieganie/opaski-i-skarpety-kompresyjne lub wybierz się osobiście do sklepu stacjonarnego.
Choć przyzwyczajenie się do biegania w masce może wymagać odrobiny czasu, po całym sezonie zimowym prawdopodobnie zaobserwujesz różnicę w samopoczuciu, swojej kondycji i wydolności oddechowej.
Artykuł sponsorowany.