Czy filtry antysmogowe i maski są niezbędne podczas treningu zimą? - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Czy filtry antysmogowe i maski są niezbędne podczas treningu zimą?

Przeczytaj także

Moda, przesada czy zdrowy zwyczaj? Przyjrzyjmy się, czemu służą maski antysmogowe do biegania i kiedy warto po nie sięgać.

Smog w miastach – problem naszych czasów

Choć bieganie uważane jest za zdrowe i korzystne dla organizmu, należy mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach wymaga szczególnego przygotowania. Dotyczy to nie tylko odpowiednio dobranego obuwia, ale również maski antysmogowej. Wszyscy z ulgą schowaliśmy w szafie maski z czasów pandemii, gdy ogłoszono jej koniec, lecz niestety wciąż borykamy się z mocno zanieczyszczonym powietrzem i coraz częściej widać na ulicach biegaczy lub rowerzystów w maskach. Podczas intensywnego wysiłku wciągamy do płuc znacznie większe ilości powietrza niż w trakcie zwykłego marszu. Jeżeli jest ono złej jakości, zamiast dotleniać organizm, trujemy go. Najtrudniej jest jesienią i zimą, czyli w tzw. sezonie grzewczym. W piecach często lądują nie tylko węgiel i drewno, ale również śmieci. Niekiedy gołym okiem można dostrzec, że powietrze w mieście jest ciemniejsze, a jego zapach inny, niż w mniejszych miejscowościach. Na komórki dostajemy również alerty, które ostrzegają przed dłuższym przebywaniem poza domem i zachęcają do pozostania w nim. To za sprawą składu powietrza i jego szkodliwości.

Kiedy i dlaczego biegać w masce z filtrem antysmogowym?

Dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, pyły zawieszone to niebezpieczne składniki powietrza, które w nadmiarze mogą przyczynić się do: bóli głowy, podrażnienia oczu i skóry, duszności, chorób płuc, a nawet zwiększać ryzyko powstania nowotworów, wylewu czy zawału serca.

Zadaniem maski antysmogowej do biegania, takiej jak tu: https://www.decathlon.pl/sporty/bieganie/filtry-i-maski-antysmogowe, jest filtrowanie powietrza oraz blokowanie wszystkich szkodliwych substancji. Pamiętaj, by nigdy nie biegać w klasycznej jednorazowej maseczce ochronnej, czy bawełnianej. Kluczowym elementem jest bowiem filtr posiadający odpowiednie certyfikaty.

Happy girl running on snow in winter mountains. Sport, fitness inspiration and motivation. Young happy woman trail running in mountains on snow, winter day. Female trail runner jogging outdoors.

Zanim wybierzesz się na przebieżkę w okresie jesienno-zimowym, sprawdź jakość powietrza w aplikacji lub na stronie Inspekcji Ochrony Środowiska. Jeżeli Twoja miejscowość oznaczona jest kolorem zielonym, możesz bez przeszkód i bez żadnych zabezpieczeń korzystać z aktywności na świeżym powietrzu. Jeżeli jakość powietrza jest oznaczona na żółto lub pomarańczowo, załóż do biegania maseczkę antysmogową. W przypadku kilkukrotnie przekroczonych norm bezpieczeństwa najlepiej zrezygnuj z treningu zewnętrznego i przeprowadź go w pomieszczeniu zamkniętym.

Jak wybrać maseczkę z filtrem do biegania?

Kupując maskę do biegania, jazdy na rowerze lub innej aktywności w terenie, zwróć uwagę przede wszystkim na jej rozmiar. Powinna ona idealnie przylegać do twarzy, ale jednocześnie nie może nigdzie uciskać. Anatomiczny kształt i możliwość regulacji zwykle zapewniają maximum wygody.

Istotny jest oczywiście również rodzaj zastosowanych filtrów oraz informacja o tym, że jest to model przeznaczony dla sportowców. Warto szukać takich masek w sklepach ze sprzętem sportowym np. na https://www.decathlon.pl/. Poza maską kupisz tu od razu pełne wyposażenie dla biegacza, buty, koszulki, spodenki, skarpety kompresyjne. Sprawdź ofertę online: https://www.decathlon.pl/sporty/bieganie/opaski-i-skarpety-kompresyjne lub wybierz się osobiście do sklepu stacjonarnego.

Choć przyzwyczajenie się do biegania w masce może wymagać odrobiny czasu, po całym sezonie zimowym prawdopodobnie zaobserwujesz różnicę w samopoczuciu, swojej kondycji i wydolności oddechowej.

Artykuł sponsorowany.

Przeczytaj także