Optometrysta- specjalista, którego warto odwiedzić - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Optometrysta- specjalista, którego warto odwiedzić

Przeczytaj także

O tym, jak wygląda wizyta u optometrysty, rozmawiamy z optykiem dyplomowanym, optometrystą, Karolem Bożęckim.

 

Czym dokładnie zajmuje się optometrysta?

Optometrysta to specjalista od wad wzroku. Głównym jego zadaniem jest rozpoznawanie i korygowanie wad wzroku, innymi słowy,  dobór korekcji do bieżących potrzeb wzrokowych. Optometrysta wykonuje specjalistyczne pomiary by sprawdzić, czy występuje niewłaściwe widzenie. Przy pomocy profesjonalnych testów i przyrządów dokonuje oceny wady, w celu zlecenia odpowiedniej terapii lub korekcji wzroku. Ponadto wykonuje on podstawową diagnostykę przedniego odcinka dna oka przy pomocy lampy szczelinowej oraz informuje pacjenta o ewentualnych podejrzeniach chorób oczu z zaleceniem pełnej diagnostyki  u okulisty.

Jak wygląda wizyta u optometrysty oraz jakie badania są najczęściej wykonywane  podczas wizyty profilaktycznej?

Przebieg wizyty u optometrysty może mieć różny schemat, w zależności od sposobu pracy konkretnego specjalisty. Zazwyczaj wizyta rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem oraz sprawdzeniu dotychczasowej korekcji w okularach lub soczewkach, o ile pacjent już nosił okulary lub soczewki. Po zebraniu  niezbędnych informacji  specjalista przystępuje  do wykonania komputerowego badania refrakcji, które w przybliżeniu określi aktualną korekcję. Następnie przeprowadza się tzw. cover test, czyli proste badanie oceniające prawidłowość współpracy oczu. Potem sprawdza ostrości widzenia na specjalnych tablicach, w przypadku osób wcześniej używających okularów ostrość sprawdza się w ostatniej korekcji pacjenta. Kolejno przy wykorzystaniu specjalnych testów rodzaju oraz foroptera, optometrysta szczegółowo określa wartość korekcji dla aktualnych potrzeb wzrokowych z uwzględnieniem widzenia obuocznego. To istotna kwestia zwłaszcza u kierowców, aby mogli prawidłowo oceniać odległości samochodów jadących z naprzeciwka. Na koniec specjalista dokonuje weryfikacji korekcji w oprawie próbnej, podczas której pacjent ocenia ostrość, komfort i samopoczucie w nowej korekcji w warunkach rzeczywistych, najlepiej poza gabinetem. W niektórych gabinetach, między innymi w naszym, można jeszcze wykonać pomiar ciśnienia śródgałkowego, czyli badanie profilaktyczne w kierunku jaskry.

A co jeśli podczas wizyty optometrysta zauważy coś niepokojącego?

Tak jak wcześniej wspominałem, do zadań optometrysty należy pomiar ciśnienia śródgałkowego oraz podstawowej oceny przedniego odcinka dna oka. W przypadku podejrzenia choroby oczu na pewno skieruje pacjenta na szczegółowe badania okulistyczne. W razie występowania ciał obcych w oku lub bólu narządu wzroku należy od razu zgłosić się do okulisty. Posiada on tytuł lekarza i zajmuje się badaniem, diagnozowaniem i leczeniem wszelkich chorób powiek, gałek ocznych, oczodołów, spojówek oraz nerwów wzrokowych

Kiedy powinniśmy pierwszą wizytę? Na jakie sygnały powinniśmy zwracać  naszą uwagę?

Pierwsze badanie wzroku powinno wykonać się już w wieku dziecięcym, około 3. roku życia. W tym okresie można skutecznie korygować ewentualne wady wzroku. Przede wszystkim to dotyczy  korekcji nadwzrocznych i wad oczu objawiających się osłabieniem mięśni ocznych, czyli zezów. Profilaktyczne badania oczu powinno wykonywać się przynajmniej raz na dwa lata.  Najpierw należy udać się do okulisty, który doradzi wizytę u optometrysty, ortoptysty lub kontaktologa. Oczywiście w sytuacji, gdy pojawi się nagłe pogorszenie ostrości wzroku bądź inne niepokojące sygnały, na przykład ból oka, należy zgłosić się do specjalisty niezwłocznie. Osoby, które nigdy wcześniej nie miały okazji badać oczu, bo najzwyczajniej nie czuły takiej potrzeby, na pewno powinny się zgłosić zaraz po 40. roku życia. To okres, w którym pojawiają  się problemy z akomodowaniem, czego skutkiem jest obniżenie ostrości wzroku z bliskich odległości. Pierwszym symptomem presbiopii – tak się nazywa ten typ wady wzroku – jest tak zwana długa ręka. Pacjenci zauważają, że aby złapać dobrą ostrość muszą odsunąć obserwowany tekst lub przedmiot dalej od oczu, niż było to do tej pory.

Zapraszamy,  w Centrum Optycznym przy ulicy Zagórskiej 10 w Kielcach, można wykonać wszystkie opisane badania oraz wiele innych.

Dziękuję za rozmowę.

Artykuł sponsorowany

To jest wyrób medyczny, używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

 

 

 

Przeczytaj także