Trudne czasy na dobre relacje? [PODCAST] - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Przeczytaj także

Czy ponowoczesna kultura zmienia nas, nasze rodziny, nasze związki. A może jest odwrotnie: to nasze emocje i relacje zmieniają kulturę? Czy swatka była lepsza od Tindera? Czy trwałość uczuć zależała kiedyś od tradycji, rodzinnego dziedzictwa czy od ludzi i ich uczuć? Chcecie się dowiedzieć? Posłuchajcie podcastu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Sztuka Łączenia.

To pierwsza z serii 10 rozmów poświęconym związkom, miłości, namiętności , kłopotom i radościom wynikającym z posiadania rodziny. W nagraniach „Trudne czasy na dobre relacje” wzięli udział specjaliści, którzy o rodzinie i jej problemach wiedzą naprawdę dużo. Na pytania Aleksandry Niemczyk odpowiadają: psychoterapeutka, terapeutka traumy Patrycja Osman i profesor Krzysztof Gąsior, psycholog kliniczny, psychoterapeuta, terapeuta rodzin, szef Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji. Kolejne podcasty będą się pojawiać także na portalu wKielcach.info.

– Jedną z podstawowych trudności dla młodych związków są oczekiwania, które płyną zewsząd, a dodatkowo nakładamy je sobie sami. Musimy być jacyś, tego chcą portale społecznościowe, internet, nasi najbliżsi, rodzice i przyjaciele. Nosimy je w sobie długo, nim zobaczymy naprawdę, czy są to nasze, czy nie nasze oczekiwania – mówi Patrycja Osman.

Profesor Krzysztof Gąsior dodaje: – Tu i teraz jest trudne i zaskakujące. Problemy, które dotykają nas i naszych rodzin, relacji międzyludzkich też są inne. Tempo życia jest tak duże, że zaczynamy się gubić. Stąd współczesne związki są nastawione na jakość a nie na trwałość. Łatwo się nimi nudzimy i nie czujemy konieczności, by nad nimi pracować – podsumowują specjaliści i dodają: co ważne, trzeba to robić w realu. Nie tworzone wizerunki, ale prawdziwi ludzie ze swoją cielesnością, potrzebami, uczuciami i zmysłami stają się parą. To oni muszą znaleźć klucz do swojej bliskości, intymności i wyrozumiałości. Inaczej, związek może tego nie przetrwać – podkreślają.

Seria podcastów„Rodzina jak/to/jest” to część projektu promocyjnego realizowanego przez Stowarzyszenie „Sztuka Łączenia”. Projekt jest skierowany do młodych ludzi. Ma stać się przewodnikiem, pozwalającym uniknąć problemów, pretekstem do rozmów i dyskusji na temat bliskości i tworzenia związków, szansą na pochyleniem się nad swoimi marzeniami i planami na przyszłość. Projekt wspierają kieleckie uczelnie. Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska. Jest realizowany dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach konkursu Po pierwsze Rodzina na rok 2022.

Kolejne podcasty usłyszymy wkrótce.

Przeczytaj także