Przeczytaj także
Ruszają prace nad nową inwestycją Trust Investment, zlokalizowaną w pobliżu historycznej Krakowskiej Rogatki. Dwa nowoczesne 5-piętrowe budynki to styl nawiązujący do tradycyjnych kamienic, 220 mieszkań i garaż podziemny. To też bliska odległość od parków, obiektów kultury oraz zabytków.
Najbardziej oczekiwana inwestycja w Kielcach: “Krakowska Rogatka”, bo taka jej nazwa, powstanie przy ulicy Wojska Polskiego i Miodowicza. Teren został już ogrodzony, a prace budowlane rozpoczną się lada dzień.
– Każde z 220 mieszkań o powierzchni od 25 do 79 m2 to oaza spokoju w samym sercu miasta, zapewniająca wygodę i funkcjonalność. Dzięki panoramicznym oknom, pięknym widokom oraz bliskości do parków i terenów zielonych, mieszkańcy mogą cieszyć się harmonią między naturą, a miejskim zgiełkiem – mówi Izabella Oramus, dyrektor sprzedaży w Trust Investment.
Stworzony zostanie podziemny garaż z automatycznymi drzwiami prowadzącymi na klatkę schodową. Do dyspozycji mieszkańców udostępniony zostanie także prywatny paczkomat. “Krakowska Rogatka” to również zieleń w częściach wspólnych oraz wnętrza wykonane zgodnie z indywidualnymi projektami.
Obiekty będą stanowiły połączenie nowoczesnych rozwiązań i stylu nawiązującego do tradycyjnych kamienic. Co istotne, duży wpływ na inwestycję ma właśnie lokalizacja, będąca w pobliżu historycznego obszaru tak zwanej Krakowskiej Rogatki.
Okolica pełna atrakcji i zielonych przestrzeni
Nowa inwestycja od Trust Investment będzie również położona w niedalekiej odległości od historycznych budowli, czego przykładem Pałac Biskupów Krakowskich i Bazylika Katedralna. Coś dla siebie znajdą również ci szukający przestrzeni na odprężające spacery.
– Park Miejski, położony około 200 – 300 metrów od ul. Miodowicza 1, jest doskonałym miejscem na spacery, jogging oraz relaks wśród zieleni. W odległości 2 km znajduje się Park Baranowski, obszerny kompleks leśny z bogatą infrastrukturą, który również zachęca do wyjścia z domu. Dodatkowo Rezerwat Przyrody Wietrznia, oddalony o podobną odległość jak Rezerwat Kadzielnia, zapewnia malownicze tereny do spacerów i obserwacji przyrody – mówi dyrektor sprzedaży Izabella Oramus.
Zaletą jest też bliska odległość od stadionu Korony Kielce, basenu, a także Rynku. Nie brakuje przy tym dogodnych połączeń komunikacyjnych. – „Krakowska Rogatka” to nie tylko inwestycja deweloperska, to obietnica wyjątkowego stylu życia. To miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, zaś miejski charakter przeplata się z przytulnością domowego ogniska – podsumowuje Izabella Oramus.
Krakowska Rogatka – ważne historyczne miejsce dla Kielc
Muzeum Historii Kielc podkreśla, że obecnie wspomniana nazwa dotyczy “bliżej nieokreślonego terenu pomiędzy zbiegiem ulic Jana Pawła II, Ogrodowej, Seminaryjskiej i Wojska Polskiego, a budynkiem Wojewódzkiego Domu Kultury przy ul. Ściegiennego”.
– Choć powstały budynki i plac, to nie można mówić o konkretnym miejscu. Nikt nigdy specjalnie nie nadawał nazwy “Krakowskiej Rogatki”, tak się po prostu mówiło. Jedni nazywali tak przystanek autobusowy przy WDK, a inni przystanek przy ulicy Seminaryjskiej. Ogólnie rzecz biorąc Krakowska Rogatka jest całym fragmentem miasta, który biegnie od skrzyżowania z ulicą Jana Pawła – mówi Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.
Słowo “rogatka” pochodzi zaś od faktycznych rogatek, a więc punktów poboru opłaty wjazdowej. Istniały one jeszcze w Polsce na początku XX wieku, stanowiąc źródło dochodu miast. W Kielcach istniało ich kilka, zlokalizowane były między innymi przy ulicy Piotrkowskiej, czy też w okolicach Bodzentyńskiej. W XIX wieku powstała również rogatka krakowska.
– Ktokolwiek wjeżdżał do miasta w celach handlowych musiał uiścić opłatę od wozu. Drewnianymi belkami zastawiano drogę, a po bokach wykopywano rowy, aby nie można było ominąć zakazu nawet w nocy. Rogatki funkcjonowały od świtu do zmroku. Najdłużej z kieleckich rogatek istniała ta “krakowska” i ona najsilniej zapisała się w pamięci – twierdzi Krzysztof Myśliński.
Rogatki w kraju zostały jednak ostatecznie zlikwidowane w związku z usunięciem związanych z nimi opłat w 1931 roku. Przez lata zmieniał się również teren wokół nich – przykładem budynek, gdzie dawniej funkcjonował Dom Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Obronnego. Teraz jest to miejsce skupiające się na licznych oraz różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, a więc wymieniany już Wojewódzki Dom Kultury.
Więcej informacji:
tel: +48 600 900 500
Biuro sprzedaży Trust Investment
Al. Solidarności 34 (parking Exbud)
25-323 Kielce
www.krakowskarogatka.pl
[email protected]