Kielce wzbogacą się o nowe ścieżki rowerowe [WIDEO] - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Kielce wzbogacą się o nowe ścieżki rowerowe [WIDEO]

W Kielcach powstaną nowe ścieżki rowerowe. W poniedziałek na Rynku odbyła się konferencja prasowa, dotycząca polityki rowerowej w stolicy województwa świętokrzyskiego.

W Kielcach są realizowane obecnie dwa projekty współfinansowane ze środków unijnych dotyczące infrastruktury rowerowej. Pierwszy z nich powstaje w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. – Łączymy się z tą infrastrukturą, którą zrobiła gmina Sitkówka-Nowiny. Jesteśmy już po przetargu, a przed podpisaniem umowy na budowę dwóch ostatnich około dwukilometrowych odcinków ścieżek przy ulicy Krakowskiej: od ulicy Pakosz do Wojewódzkiego Domu Kultury oraz od ulicy Górników Staszicowskich do granicy miasta – mówił w trakcie konferencji Tomasz Zboch, pełnomocnik prezydenta Kielc ds. infrastruktury rowerowej.

Druga inwestycja składa się z trzech części i jest realizowana w ramach Kieleckiego Roweru Miejskiego. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 21,4 mln zł, w tym dofinansowanie unijne to 18,2 mln zł. W ramach pierwszej części ma powstać dziewięć nowych odcinków ścieżek rowerowych o łącznej długości czterech kilometrów. – Połączą jeszcze niepołączone odcinki ścieżek rowerowych – zaznaczył Tomasz Zboch.

Drugie zadanie ma polegać na uruchomieniu w Kielcach wypożyczalni rowerów. Miasto wybrało już operatora. Będzie nim Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. – Chcemy, żeby taka usługa była kompatybilna z komunikacją zbiorową – powiedział Tomasz Zboch. W ramach trzeciego zadania w stolicy województwa zostanie ustawionych 200 stojaków rowerowych. Powstaną także dwa miejsca obsługi rowerzystów w rejonie Kadzielni i Ogrodu Botanicznego.

Tomasz Zboch mówił także o powstającej infrastrukturze rowerowej przy inwestycjach drogowych. M.in. ponad 5 km ścieżek rowerowych będzie zlokalizowanych przy remontowanych obecnie ulicach Zagnańskiej oraz Witosa. Natomiast w ramach rozbudowy ulicy Domaszowskiej oprócz infrastruktury rowerowej powstaną też pasy rowerowe.

Będą pracować nad standardami ulicy miejskiej

W kielecki ratuszu planują także przystąpić do prac nad opracowaniem standardów ulicy miejskiej. Taki dokument powstał już w Gdańsku. Zawiera on wskazówki jak projektanci mają planować przyjazną m.in. dla pieszych, rowerzystów i kierowców infrastrukturę.

Ulice w Kielcach mają zostać podzielone na kategorie ze względu na charakter oraz ich klasę techniczną. Istotnym elementem planu mają być również standardy rowerowe. – Chcemy przy każdej planowanej inwestycji drogowej lub przy remontach uwzględniać elementy zieleni miejskiej oraz traktować je jako priorytet – zaznaczyła na poniedziałkowej konferencji Agata Wojda, wiceprezydent Kielc.