55 punktów karnych oraz 8,2 tys. zł mandatu dla kierowcy z powiatu staszowskiego - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

55 punktów karnych oraz 8,2 tys. zł mandatu dla kierowcy z powiatu staszowskiego

Przeczytaj także

Zdjęcia: Policja Świętokrzyska

55 punktów karnych oraz 8,2 tys. zł mandatu – to kara dla kierowcy BMW, który w niedzielę został zatrzymany przez policjantów ze Staszowa (Świętokrzyskie). Mężczyzna wyprzedzał na przejściu dla pieszych, znacząco przekroczył prędkość i spowodował kolizję z radiowozem.

Jak przekazała w poniedziałek mł. asp. Joanna Szczepaniak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Staszowie w miejscowości Rudniki policjanci zauważyli jadący z dużą prędkością samochód, który w obszarze zabudowanym, na przejściu dla pieszych wyprzedzał kilka aut. Wykonany pomiar wykazał, że kierowca jechał z prędkością 121 km/h.

„Mundurowi natychmiast ruszyli za pojazdem. W miejscowości Rytwiany funkcjonariusze wyprzedzili BMW, blokując mu tym samym drogę. Gdy wysiedli z radiowozu, podbiegli do drzwi kierowcy, wydając polecenie wyłączenia silnika i opuszczenia pojazdu. Wówczas siedzący za kierownicą mężczyzna gwałtownie ruszył, w efekcie czego uderzył w radiowóz” – przekazała funkcjonariuszka.

Za kierownicą siedział 35-letni mężczyzna. „Kierowca oświadczył, że wiedział, iż poruszał się z nadmierną prędkością i wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Swoje dalsze zachowanie tłumaczył obawą utraty prawa jazdy” – powiedziała PAP mł. asp. Szczepaniak.

Za popełnione wykroczenia mężczyznę ukarano mandatami o łącznej wysokości 8,2 tys. zł, 55 punktami karnymi oraz zakazem prowadzenia pojazdów przez trzy miesiące.

W sobotę zaczęły obowiązywać zmiany w prawie drogowym, w tym nowy taryfikator punktów karnych i podwójne stawki mandatów dla kierowców, którzy popełnią wykroczenie z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia.

Zmiany wynikają z nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, które weszło w życie 1 stycznia 2022 roku. Regulacja zaostrzyła wtedy kary dla sprawców wykroczeń drogowych, podwyższając maksymalną wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd – z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększyła wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant – z 500 zł do 5 tys. zł. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także