8,51 procenta z podatku VAT dla samorządów - apelują Bezpartyjni Samorządowcy - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

8,51 procenta z podatku VAT dla samorządów – apelują Bezpartyjni Samorządowcy

Przeczytaj także

Bezpartyjni Samorządowcy apelują do rządu o wprowadzenie systemowych rozwiązań dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Postulat zakłada udział samorządów w podatku VAT na poziomie 8,51 procenta rocznie. – To uczciwa i sprawiedliwa koncepcja, która umożliwi dynamiczny rozwój wspólnot lokalnych – podkreślił Kamil Suchański, kielecki radny, szef stowarzyszenia Bezpartyjni i Niezależni oraz lider Bezpartyjnych Samorządowców w województwie świętokrzyskim.

Szczegóły legislacyjnej propozycji Bezpartyjnych Samorządowców zaprezentowano w środę podczas konferencji prasowej na Rynku w Kielcach. – Obecnie poza wpływami z podatków i opłat lokalnych budżety samorządów są zasilane poprzez udział w podatkach centralnych od osób fizycznych (PIT) oraz prawnych (CIT). Bezpartyjni Samorządowcy w ramach ogólnopolskiej inicjatywy skierowali do rządu apel o ustawowe zagwarantowanie jednostkom samorządu terytorialnego nowych i stałych źródeł dochodu z podatku od towarów i usług (VAT) na poziomie 8,51 procenta rocznie – mówił Kacper Stachurski, członek zarządu stowarzyszenia Bezpartyjni i Niezależni.

– Efektem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych z lat 2019-2022, zmniejszających obciążenia podatkowe obywateli, jest poważny ubytek bieżących dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego z tytułu udziału w podatku PIT. Według wyliczeń Bezpartyjnych Samorządowców niezrekompensowany ubytek w samorządowych dochodach z PIT w 2022 roku wyniósł 19,6 miliarda złotych – podkreślił Kacper Stachurski.

„Nie może być tak, że niektórym samorządom zabraknie pieniędzy w listopadzie czy październiku i nie zmienią tego rozdawane na tekturowych czekach obietnice środków na inwestycje. Nas nie interesuje niepewność i łaska rządu. Nas interesują rozwiązania systemowe dotyczące wszystkich samorządów terytorialnych” – czytamy w apelu skierowanym do polskiego rządu.

Bezpartyjni Samorządowcy wraz z ekspertami opracowali legislacyjną regułę w zakresie finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Analizy wskazują, iż przeznaczenie dla samorządów 8,51 procenta z podatku VAT pokryje finansową lukę, jaka powstała w lokalnych budżetach po wprowadzeniu Polskiego Ładu, „PIT dla młodych” oraz obniżenia stawki PIT z 17% do 12%

– To uczciwa i sprawiedliwa koncepcja, która umożliwi stabilny rozwój wszystkich miast i gmin. Nasza propozycja wpisuje się w ideę normalnej Polski z silnymi samorządami. Dziś włodarze muszą umizgiwać się do tego ministra czy innego posła, jeśli chcą pozyskać pieniądze z rządowych funduszy. Występują w roli petentów, choć reprezentują interesy tysięcy mieszkańców swoich małych ojczyzn. Kto ma lepsze dojście do decydenta, ten otrzymuje więcej środków na inwestycje. Pora skończyć z dyskryminacją i zapewnić wszystkim samorządom równe szanse w dostępie do pieniędzy z budżetu centralnego – podkreślił Kamil Suchański, kielecki radny, szef stowarzyszenia Bezpartyjni i Niezależni oraz lider Bezpartyjnych Samorządowców w województwie świętokrzyskim.

– Zadaniem samorządów jest spełnianie podstawowych oczekiwań mieszkańców, czyli budowa dróg, szkół i przedszkoli oraz tworzenie terenów inwestycyjnych, by przyciągać duży biznes, bo to sprawia, że pracownicy więcej zarabiają przez co rośnie zamożność społeczeństwa. Sprawiedliwa rekompensata utraconych dochodów pozwoli samorządom skuteczniej działać na rzecz mieszkańców – dodał Kamil Suchański.

– W przypadku świętokrzyskich samorządów mówimy o kwotach idących w setki milionów złotych. Tylko w Kielcach – powołuję się tu na dane przekazane mi przez służby finansowe miasta – ubytek dochodów do budżetu z podatku PIT na koniec 2022 roku sięgnął ponad 50 milionów złotych, z czego około 10 milionów nie zostało zrekompensowane. W roku 2023 wstępne prognozy wskazują, że kwota uszczerbku wzrośnie do 65 milinów złotych względem 2021 roku, a ile zostanie zrekompensowane – nie wiadomo. Gdyby te pieniądze wróciły do nas w formie udziału w VAT, warto byłoby przeznaczyć je choćby na tworzenie terenów inwestycyjnych i dzięki temu odbudować zaprzepaszczamy przez ostatnie lata gospodarczy potencjał naszego miasta – mówiła radna Katarzyna Suchańska, przewodnicząca Komisji Finansów Publicznych w Radzie Miasta Kielce.

– Mamy nadzieję, że rząd wsłucha się w apel Bezpartyjnych Samorządowców, a tak naprawdę w potrzeby mieszkańców wsi, miast i miasteczek w całej Polsce, i wprowadzi rozwiązania legislacyjne, które zaprezentowaliśmy. Jako Bezpartyjni Samorządowcy mamy dobre doświadczenia związane z naszymi postulatami. W lutym tego roku marszałek Cezary Przybylski skierował do rządzących list otwarty w sprawie kontynuacji programu Mały ZUS Plus obniżającego składki ubezpieczeniowe dla najmniejszych przedsiębiorców. W zeszłym tygodniu Sejm wydłużył o 12 miesięcy okres opłacania preferencyjnych stawek. Czekamy na pozytywną reakcję rządu także w sprawie koncepcji 8,51 procenta VAT dla samorządów – dodała Katarzyna Suchańska.

Przeczytaj także