Będzie bezpieczniej w pobliżu szkół. Miasto otrzymało dofinansowanie na modernizację przejść dla pieszych - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Będzie bezpieczniej w pobliżu szkół. Miasto otrzymało dofinansowanie na modernizację przejść dla pieszych

Przeczytaj także

Poprawi się bezpieczeństwo na kilku przejściach dla pieszych w pobliżu szkół. Miasto Kielce uzyskało dofinansowanie w kwocie blisko 200 tys. zł w ramach Programu „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka. 

Urząd Miasta złożył dwa wnioski projektowe. Pierwszy, na kwotę 92,7 tys. zł zakłada modernizację dwóch przejść na al. Legionów (w rejonie VII Liceum Ogólnokształcącego i Technikum nr 8) i ul. Ściegiennego (przy I Liceum Ogólnokształcącym i Suzuki Arenie). Drugi, o wartości 94,5 tys. zł przewiduje przebudowę przejść u zbiegu ul. Szymanowskiego i Chopina (w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 28 i Urzędu Miasta). Pojawi się nowe oznakowanie oraz oświetlenie z oprawami LED.

– Jesteśmy gotowi, by w najbliższym czasie ogłosić przetarg na wykonanie tych prac – informuje Agata Wojda. – Chcemy, aby modernizacja zakończyła się jeszcze przed okresem jesienno-zimowym – dodaje.

Prócz nowego oświetlenia pojawi się również odpowiednie oznakowanie poziome i pionowe, na fluorescencyjnym tle. Przy przejściach zostaną także zainstalowane żółte płytki ostrzegawcze z wypustkami. Ponadto, w ramach projektów, Policja przeprowadzi w szkołach działania edukacyjne nt. zagrożeń i bezpiecznych zachowań na drodze. –  Zależy nam, żeby pieszy był widoczny, dobrze oświetlony i przede wszystkim bezpieczny – mówi prezydent Kielc.

Rządowy program „Razem bezpieczniej” realizowany jest od 2007 roku. Do tej pory w Świętokrzyskiem wykonano 74 projekty na kwotę 4,2 mln zł. W obecnej edycji do naszego regionu trafiło 1,05 mln zł.

Celem głównym programu jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa poprzez wspieranie inicjatyw lokalnych, które są realizowane przez dwa cele szczegółowe: wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa oraz podnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania.

Przeczytaj także