Busko-Zdrój/Otwarto jedną z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych w Polsce - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Busko-Zdrój/Otwarto jedną z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych w Polsce

Przeczytaj także

Obiekt o kształcie okręgu ma około 72 m średnicy i około 226 m obwodu. Jej ściany liczą 9,5 m wysokości. Jedna z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych w kraju powstała w 18 miesięcy za 25 mln zł.

Tężnia powstała w południowej części Buska-Zdroju w nowym parku Zdrojowym. Ma kształt okręgu o średnicy około 72 m i obwodzie około 226 metrów. Jej ściany liczą 9,5 m wysokości. Tężnię tworzą dwa pierścienie z tarniny, oddzielone od siebie przejściami przypominającymi labirynt. Prowadzą one na dziedziniec. W jego centrum jest fontanna mgielna. Na szczycie tężni urządzono taras widokowy do podziwiania panoramy miasta.

Obok obiektu usytuowany jest dom zdrojowy z pijalnią wód i całoroczną minitężnią. W budynku urządzono oranżerię, centrum informacji turystycznej, a na zewnątrz jest multimedialna fontanna.

Podczas uroczystego otwarcia burmistrz Buska-Zdroju Waldemar Sikora podkreślił, że tężnia jest jednym z największych i najnowocześniejszych takich obiektów w Polsce.

„Na plac budowy tężni wjechało prawie 100 tirów z tarniną, przywieziono 700 m sześc. drewna modrzewiowego i ponad 1200 m sześc. żelbetonu. Całkowita długość ścian ułożonych z tarniny to 560 m, a ich powierzchnia ma około 5 tys. mkw.” – poinformował Sikora.

Dodał, że taras na wysokości ponad 8 m ma 1,2 tys. mkw. Niecka basenowa z solanką ma około 2 tys. mkw. W tężni stale krąży około 200 metrów sześc. solanki.

„To wyjątkowe miejsce i wspaniały obiekt, który zostanie przekazany do użytku mieszkańcom, kuracjuszom i wszystkim turystom, którzy będą mieli przyjemność korzystania z niego. Mam nadzieję, że kompleks będzie jednym z najważniejszych turystycznych punktów Buska-Zdroju, Ponidzia i województwa świętokrzyskiego” – podkreślił burmistrz Buska-Zdroju.

Dodał, że w strefie uzdrowiskowej prowadzone są też inne inwestycje.

„Na końcowym eapie jest rewitalizacja parku zdrojowego, przebudowywana na deptak jest ulica 1 maja, trwa też budowa kładki z deptakiem przez sanatorium +Włókniarz+. To wszystko wraz z tężnią stanowić będzie komplementarną całość” – podkreślił Sikora.

Do konkursu na projekt tężni zgłosiło się 56 pracowni architektonicznych. Zwyciężył projekt Piotra Musiałowskiego i Michała Adamczyka z pracowni 2pm z Warszawy. Wykonawcą inwestycji była firma ANNA-Bud z Bilczy. Inwestycja kosztowała około 25 mln zł.

Do połowy lipca wejście na kompleks z tężnią będzie bezpłatne.

Busko-Zdrój jest jednym z najpopularniejszych polskich kurortów. Ma blisko 200 lat tradycji w leczeniu uzdrowiskowym. W tutejszych sanatoriach leczy się choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, osteoporozę i choroby skóry. Leczenie opiera się m.in. na miejscowych źródłach cennych wód leczniczych – siarczkowej i solanki.

Działa tu kilkanaście obiektów lecznictwa uzdrowiskowego, także sanatoria prywatne. W ostatnich latach przedsiębiorcy zainwestowali też w spa, hotele i pensjonaty.

W uzdrowiskowej części miasta jest zaprojektowany w XIX w. park Zdrojowy. Składają się na niego ogród łazienkowski z najbardziej charakterystycznym budynkiem miasta – siedzibą Sanatorium Marconi, reprezentacyjna, długa na 950 m promenada łącząca ogród z rynkiem, i skwer w centrum Buska.(PAP)

Autor: Janusz Majewski

Przeczytaj także