Centrum Badań Klinicznych powstanie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Centrum Badań Klinicznych powstanie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Przeczytaj także

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych powstanie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Na utworzenie jednostki lecznica otrzymała z Agencji Badań Medycznych prawie siedem milionów złotych.

„Rozwiązania, które były dotychczas wprowadzane w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, były na miarę co najmniej ogólnopolską, więc Centrum Wsparcia Badań Klinicznych jest naturalnym dopełnieniem działalności ŚCO” – powiedział w czwartek prezes Agencji Badań Medycznych dr Radosław Sierpiński, który przekazał dyrektorowi ŚCO prof. Stanisławowi Góździowi symboliczny czek na utworzenie nowego centrum.

„To kolejny etap rozwoju sieci badań klinicznych. Centrum zorganizowane w ŚCO dołączy do innych takich ośrodków w Polsce, żeby pacjenci w znakomitym standardzie opieki, komforcie, mogli korzystać z najnowocześniejszych terapii” – dodał.

Profesor Stanisław Góźdź podkreślił, że dzięki powstaniu centrum naukowcy z jego lecznicy będą mieli szanse prowadzić własne badania kliniczne.

„Do tej pory było to niemożliwe, mogliśmy liczyć tylko na badania komercyjne. Marzenia, które nosiłem w sercu przez wiele lat, dzisiaj się spełniły. Pojawiły się realne szanse na to, aby wdrażać nasze pomysły, modyfikować terapie” – podkreślił prof. Góźdź.

Obecnie ŚCO prowadzi kilkanaście badań klinicznych: raka jamy ustnej, nowotworów hematologicznych (zespół mielodysplastyczny – MDS, przewlekła białaczka mielomonocytowa – CMML, ostra białaczka szpikowa – AML, szpiczak mnogi), a także nowotworów piersi, jajnika, macicy, gruczołu krokowego i raka rdzeniastego tarczycy. Korzysta z nich około 100 pacjentów.

Utworzenie Centrum ma doprowadzić do zwiększenia liczby prowadzonych badań klinicznych i do zwiększenia dostępności innowacyjnych terapii dla pacjentów onkologicznych. ŚCO otrzymało na ten cel z ABM ponad 6,7 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na doposażenie i adaptację pomieszczeń na potrzeby nowej placówki.

W ramach projektu w ŚCO zostaną przygotowane m.in. pomieszczenia do realizacji ambulatoryjnych wizyt pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych. Centrum ma umożliwić badaczom skupienie się na opiece nad pacjentem, a cała administracja, zarządzanie, planowanie, rozliczanie badania będzie spoczywało w rękach nowej jednostki. Pacjenci będą mogli skorzystać z nowych badań klinicznych w 2023 r.

Wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Marek Bogusławski ocenił, że jest to „wielki dzień dla onkologii świętokrzyskiej i pacjentów, którzy są zagrożeni najgroźniejszymi chorobami nowotworowymi”.

„Dzisiaj wiemy, że medycyna w zakresie onkologii intensywnie skoczyła do przodu, pojawiają się nowe terapie i nowe możliwości ratowania życia dzięki innowacyjnym metodom leczenia i rozpoznawania chorób. Wdrożone będą mogły zostać terapie skutkujące tym, że pacjenci będą leczeni na najwyższym światowym poziomie” – powiedział.

Na początku lutego br. Agencja Badań Medycznych przekazała, że do Polskiej Sieci Badań Klinicznych dołączy siedem ośrodków specjalizujących się w onkologii. Agencja przeznaczy na ich stworzenie ponad 47 mln złotych.

Oprócz ŚCO będą to: Szpitale Pomorskie sp. z o.o., Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu, Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu i Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Według Narodowej Strategii Onkologicznej do 2024 r. powstać mają co najmniej cztery centra, a do 2029 r. liczba ta ma zwiększyć się do 8 placówek. Agencja planuje także wspierać rozwój CWBK funkcjonujących przy wybranych uniwersyteckich ośrodkach akademickich.

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także