Co z ładowarkami do samochodów elektrycznych? Przetarg planowany na 2024 - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Co z ładowarkami do samochodów elektrycznych? Przetarg planowany na 2024

Przeczytaj także

Miasto zapowiada stworzenie łącznie 36 stacji ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Postępowanie przetargowe dotyczące 3 z nich ma być przeprowadzone przez wydział urzędu w I kwartale 2024 roku. – Na pozostałe stacje procedurę uruchomi MZD – tłumaczy Marcin Januchta, rzecznik prasowy ratusza.

O możliwym powstaniu nowych ładowarek mówi się w Kielcach już od kilku lat. Jeszcze w lutym tego roku władze podkreślały, że zamierzają „wydzierżawić miejsca pod 43 lokalizacje” na których miałyby zostać wybudowane 44 szybkie stacje, a każda z nich byłaby wyposażona w dwa punkty ładowania.- Moc przyłączeniowa 150 kW pozwala na narzucenie warunku wybudowania przez Dzierżawiącego stacji szybkiego ładowania o mocy 120 kW DC + 22 kW AC. Przedmiotowa umowa będzie podpisana na 9 lat – tłumaczyła Agata Wojda, będąca wtedy zastępcą prezydenta.

Była to odpowiedź na interpelację radnej Katarzyny Suchańskiej, która zwracała uwagę, że w mieście występuje deficyt szybkich ładowarek samochodów elektrycznych (powyżej 50 kW). – Obecnie w Kielcach mamy zaledwie jedną lokalizację posiadającą szybką ładowarkę, przez co jesteśmy wręcz białą plamą na mapie elektromobilności i w bardzo zły sposób wyróżniamy się na tle miast wojewódzkich – pisała radna.

Przetarg planowany na 2024 rok

Marcin Januchta, rzecznik prasowy Bogdana Wenty, zaznacza obecnie, że przeanalizowanych jest 35 lokalizacji, gdzie powstać ma 36 stacji (łącznie 72 punkty ładowania). Podkreśla przy tym, że choć aktualnie wytypowanych miejsc jest mniej niż zakładano wcześniej, to jednak ratusz „posiada wskaźnik określający liczbę punktów (100), który będziemy chcieli docelowo osiągnąć”.

– Gmina Kielce planuje ogłosić przetarg na oddanie w dzierżawę gruntów położonych w Kielcach pod budowę ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych, ich obsługę oraz świadczenie usług ładowania pojazdów. Dla nieruchomości gruntowych położonych w Kielcach w pasach drogowych postępowanie przetargowe będzie prowadził Miejski Zarząd Dróg, natomiast w 3 lokalizacjach, gdzie nieruchomości stanowią własność Gminy Kielce postępowanie przeprowadzi Wydział Gospodarki Nieruchomościami – przekazuje Marcin Januchta.

Dodaje, że wspomniany wydział ma uruchomić przetarg w I kwartale 2024 roku, a procedura będzie dotyczyć miejsc przy ulicy Kowalczewskiego, Grunwaldzkiej i Skrzetlewskiej. W przypadku MZD chodzi o grunty położone między innymi przy ulicy Warszawskiej, Targowej, Czarnowskiej, Poleskiej, Klonowej, Szkolnej, Żytniej, Zamkowej, Orląt Lwowskich, Sandomierskiej i Wojewódzkiej. – Każda stacja ładowania wyposażona będzie w 2 stanowiska postojowe. Moc 120 DC kW / 22 AC kW – podkreśla rzecznik.

W jaki sposób sami drogowcy będą chcieli rozpisać przetargi? – Szykujemy dokumenty do ogłoszenia postępowania. Analizujemy jak zrobić to w najspójniejszy i najbardziej efektywny sposób. Myślę, że w styczniu będziemy jeszcze dopracowywać szczegóły, w tym stawki. Pierwszy kwartał przyszłego roku to jednak realny termin na start przetargu, by był on dostępny dla potencjalnych oferentów –  tłumaczy Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg.

Warto podkreślić, że w 2023 roku (do 30 czerwca) zarejestrowano w Kielcach 442 samochody elektryczne. Jest to wzrost o 98 pojazdów, gdy porównany ich liczbę do danych z końca 2022. Wzrosła też liczba tego typu motorowerów (z 87 do 95), a także motocykli 4 – kołowych i 3 – kołowych (z 15 na 19). – Obecnie w Kielcach funkcjonuje 26 ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych – podsumowuje Marcin Januchta.

Przeczytaj także