Coraz bliżej zielonej rewitalizacji centrum Kielc. Miasto szuka wykonawcy - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Coraz bliżej zielonej rewitalizacji centrum Kielc. Miasto szuka wykonawcy

Przeczytaj także

Zdjęcie: Urząd Miasta

Do 20 lipca firmy mogą zgłaszać swoje oferty w przetargu, który dotyczy zielonej rewitalizacji zabytkowego śródmieścia Kielc. Inwestycja obejmie Skwer im. I. Sendlerowej, Rynek, ul. Bodzentyńską z Placem Św. Wojciecha i teren przed dawną synagogą.

Na realizację inwestycji Miasto Kielce pozyskało 20,7 mln zł z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.  

– Czekamy na wykonawców, którzy mają potencjał i doświadczenie z zakresu przebudowy otwartych przestrzeni publicznych o charakterze placu, skweru, których integralnym elementem jest komponowana zieleń – mówi wiceprezydentka Agata Wojda.

W przypadku Skweru im. I. Sendlerowej, Rynku i terenu przed dawną synagogą, do zadań wykonawcy będzie należało opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i wykonanie robót budowlano-montażowych oraz prac w zakresie zieleni na podstawie opracowanej dokumentacji.

Dla ul. Bodzentyńskiej wraz z pl. Św. Wojciecha zamówienie obejmuje wykonanie robót budowlanych i nasadzeń oraz zapewnienie nadzoru archeologicznego i wykonanie badań archeologicznych w zakresie wskazanym przez Wojewódzkiego Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków w Kielcach.

Z uwagi na współfinansowanie zadania z Programu Inwestycji Strategicznych, termin wykonania zamówienia wynosi 20 miesięcy od dnia podpisania umowy. Z zastrzeżeniem, że projekt Skweru im. Ireny Sendlerowej, Rynku i terenu przed dawną synagogą należy wykonać w terminie 5 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Przy wykonaniu rewitalizacji Rynku wykonawca powinien uwzględnić możliwość wejścia w teren i wykonania robót na terenie pl. św. Tekli nie wcześniej niż od 2 listopada 2022 roku, zaś na płycie Rynku nie wcześniej niż od 1 września 2023 roku.

„Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc” to zadanie, które wynika z Planu Adaptacji do zmian klimatu Miasta Kielce do roku 2030.

Jak zmieni się kielecki Rynek?

– Efektem podjętych kilka lat temu działań rewitalizacyjnych był powrót do koncepcji reprezentatywnego Rynku jako placu publicznego, z możliwością organizacji w jego przestrzeni funkcji społecznych, rozrywkowych i kulturalnych. Coraz częściej słychać jednak głosy, że Rynek nie jest miejscem w pełni przyjaznym. Jego zabetonowana struktura nie zachęca do spędzania na nim czasu w okresie letnim, a cienia można szukać tylko pod parasolami okolicznych restauratorów – wytłumaczono konieczność zmian na stronie IDEA KIELCE.

Wśród głównych założeń wymieniano:

– Wprowadzenie intensywnie zielonej enklawy na Placu Św. Tekli (drzewa, zieleń niska, pnącza przy pełnych ścianach pawilonów kwiatowych na konstrukcjach samonośnych, drzewa przysłaniające szalet, rezygnacja z podkreślania obłych form szaletu krzewami)

-Wprowadzenie zieleni w miejscu rozjazdu Piotrkowskiej, Bodzentyńskiej i Dużej

-Uzupełnienie zieleni wzdłuż pierzei południowej oraz wschodniej

-Grupa zieleni przy pierzei północnej Rynku

-Przedpole z zielenią przed Urzędem Miasta

-Podkreślenie w przestrzeni Placu rzutu dawnego Ratusza w Kielcach (zieleń niska- murawa/ ujednolicona roślinność okrywowa) oraz wprowadzenie dominanty w postaci dużego drzewa.

Co się stanie z przestrzenią przed dawną synagogą?

– Ogród Wolności będący częścią Wyspy Zrozumienia ma odgrodzić poprzez nasadzenia roślin cały obszar zlokalizowany między pasami drogowymi Alei IX Wieków Kielc, od intensywnego ruchu ulicznego. Ma stanowić wydzieloną enklawę przestrzeni parkowo-ogrodowej dającą możliwość wypoczynku. Teren ten ma być wprowadzeniem do głównego budynku dawnej Synagogi i obecnej w nim tematyki – przedstawiały swój pomysł władze Kielc.

To jeszcze nie koniec, bo w omawianym miejscu powstaną też ścieżki edukacyjne.

– Zaprojektowane interaktywne miejsca edukacyjne z elementami multimedialnymi będą informować o historycznych przykładach rozwoju wolności w Europie. Pełnić też będzie funkcję wzmacniania postaw obywatelskich, budowania świadomości o przemianach wolnościowych na kontynencie europejskim i wartościach, które ukształtowały kulturowe dziedzictwo Europy – podkreślano.

Zmiany na skwerze im. Ireny Sendlerowej

– Zgodnie z wytycznymi zebranymi podczas przeprowadzonych konsultacji społecznych w 2016 r., skwer ma być zróżnicowany na trzy strefy. Od strony ulicy Paderewskiego ma zostać zorganizowana strefa ciszy, do spokojnego wypoczynku wśród zróżnicowanej zieleni, gdzie będzie można się wyciszyć, przeczytać książkę. W głębi skweru znajdzie się strefa aktywności ruchowej i spotkań, a następnie strefa, w której pojawi się miejsce zabaw dla dzieci. Będzie również miejsce upamiętniające patronkę skweru Irenę Sendlerową – informował Urząd Miasta.

Należy podkreślić, że do przedstawionych pomysłów odnieśli się sami kielczanie podczas specjalnych konsultacji. Dzięki temu ich opinie zostały „przemyślane i przekazane zespołowi projektowemu w celu rozważenia  zmian oczekiwanych przez mieszkańców”

Źródło i zdjęcia: kielce.eu/ IDEA KIELCE

Przeczytaj także