Kamil Suchański podsumował kampanię wyborczą: To do Państwa należy głos 7 kwietnia - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Kamil Suchański podsumował kampanię wyborczą: To do Państwa należy głos 7 kwietnia

Przeczytaj także

Kamil Suchański, kandydat na prezydenta Kielc wraz z kandydatami komitetu Suchański Bezpartyjni Koalicja dla Kielc do Rady Miasta podsumowali kończącą się kampanię wyborczą. Kandydaci ponownie przedstawili najważniejsze punkty Planu dla Kielc. – To do Państwa należy głos 7 kwietnia i wiem, że wszyscy będziecie kierować się dobrem Kielc – podkreślił Suchański.

– Jestem bezpartyjny i niezależny, choć w przeszłości byłem popierany praktycznie przez wszystkie formacje polityczne z wyjątkiem PiS. Wczoraj moją kandydaturę na Prezydenta Miasta Kielce poparł Piotr Liroy-Marzec, za co serdecznie dziękuję naszemu słynnemu scyzorykowi. Ja i moja drużyna mamy konkretny program. Jesteśmy wiarygodni i nie boimy się ciężkiej pracy. Dziś apeluję do kielczan: wybierzcie ludzi niezależnych od partii politycznych. Najważniejsze decyzje dotyczące naszego miasta powinny zapadać tu, na miejscu, a nie w partyjnych centralach – podkreślił Kamil Suchański.

Bezpłatna komunikacja miejska dla kielczan

Sztandarowy punkt „Planu dla Kielc” dotyczy bezpłatnej komunikacji miejskiej dla kielczan. Kamil Suchański podkreślił, że jest wiele korzyści wynikających z wdrożenia tego rozwiązania.

– Doświadczenia miast, w których wprowadzono bezpłatną komunikację, wskazują, że duży odsetek mieszkańców zrezygnuje z jazdy własnym środkiem transportu na rzecz autobusów. Dzięki temu znacznie ograniczone zostanie zjawisko korków w ruchu kołowym. Wzrośnie także dostępność miejsc parkingowych w centrum. To rozwiązanie to także korzystne dla środowiska i stanu powietrza w mieście – powiedział.

Przypomniał, że takie rozwiązania funkcjonują w wielu miastach Polski: od stycznia 2023 roku w 100-tysięcznym Kaliszu, od wielu lat Lubinie i Bolesławcu. Są także zapowiedzi wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej w Skarżysku-Kamiennej. Łącznie blisko 2 miliony Polaków korzysta na co dzień z bezpłatnej komunikacji publicznej. Wskazał też wyliczenia dotyczące sfinansowania tego pomysłu.

– Całość kosztów utrzymania transportu publicznego w Kielcach to ponad 100 milionów złotych. Realne dochody generowane z biletów to niespełna 30 milionów złotych. Resztę kwoty dokłada miasto. Ograniczając, a finalnie likwidując system biletowy zmniejszymy koszt utrzymania komunikacji miejskiej o około 6 mln zł. Tym samym do wprowadzenia bezpłatnej komunikacji potrzebujemy nieco ponad 1 procent miejskiego budżetu, który za 2023 rok wynosi przeszło 1 miliard 750 milionów złotych. Odpowiednie zarządzanie tymi środkami pozwoli na sfinansowanie bezpłatnej komunikacji bez generowania dodatkowych kosztów – wyjaśnił kandydat.

Do bezpłatnych przejazdów będzie uprawniała Kielecka Karta Miejska. Będzie ją mógł wyrobić każdy mieszkaniec Kielc, który płaci podatki w mieście. Ulga obejmie oczywiście również dzieci tego podatnika.

– Zwiększy się ilość podatników deklarujących swoją rezydencję podatkową w Kielcach w związku z tym dochody miasta zwiększą się z tytułu dodatkowych wpływów podatkowych z udziału miasta Kielce w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT. Z tego źródła uzyskamy dodatkowe dochody do budżetu naszego miasta – wskazał Kamil Suchański.

Porządne drogi i sekundniki

Niezwykle ważne miejsce w Planie dla Kielc zajmują utrzymanie i remonty dróg. Kamil Suchański zadeklarował, że znajdą się one pod jego osobistym nadzorem.

– Zajmiemy się remontami i bieżącymi naprawami nawierzchni ulic w Kielcach, zwłaszcza na peryferiach, gdzie niektóre drogi są w „standardzie” XIX wieku. Po drugie będziemy utwardzać drogi gruntowe, których na terenie miasta wciąż jest około 60 kilometrów. To 60 kilometrów wstydu dla stolicy województwa świętokrzyskiego. Będę ogłaszał przetargi odpowiednio wcześniej, najlepiej z początkiem bieżącego lub końcem poprzedniego roku budżetowego, kiedy występuje głód zleceń na rynku. Dzięki temu osiągniemy korzystniejsze cenowo oferty, czyli będziemy budować taniej. Kluczowym aspektem jest także tworzenie miejsc parkingowych na osiedlach. Doprowadzimy do utwardzenia gruntowych miejsc parkingowych na osiedlowych podwórkach i poboczach dróg. W planach mamy ponadto montaż sekundników na sygnalizacji świetlnej przy największych skrzyżowaniach. Będę one odmierzać czas pozostały do zapalenia się zielonego światła. To zdecydowanie usprawni ruch samochodowy w mieście – zaznaczył Kamil Suchański.

Dla sportu w duchu fair play

Kolejny postulat Kamila Suchańskiego i jego komitetu dotyczy wprowadzenia klarownych i sprawiedliwych zasad dofinansowania klubów sportowych.

– Nasz plan zakłada przeznaczenie około 1 procenta przychodów budżetu miasta na zadania związane ze wspieraniem sportu zarówno profesjonalnego, jak i amatorskiego oraz akademickiego. Środki będą pochodzić częściowo z budżetu miasta, a częściowo ze spółek miejskich, co jest bardziej uzasadnione ze względów podatkowych.  Niepotrzebne jest antagonizowanie mieszkańców wokół tej kwestii, ponieważ te pieniądze są, gdyż co roku ostatecznie znajdują się w budżecie. W ramach polityki sportowej zaangażujemy mocniej niż dotychczas nasze profesjonalne kluby sportowe w działania z zakresu upowszechniania i promocji kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Stawiamy na rozwój współzawodnictwa międzyszkolnego w różnych dyscyplinach sportu o Puchar Prezydenta Kielc. Będziemy pozyskiwać środki europejskie i rządowe na renowację infrastruktury sportowej wykorzystywanej w sporcie amatorskim i klubach osiedlowych – stwierdził Kamil Suchański.

Istotnym elementem punktu „Sport w duchu fair play” jest także budowa kolejnych hal sportowych przy szkołach. 

Większy komfort życia na osiedlach

Jako prezydent Kamil Suchański chciałby nawiązać współpracę ze spółdzielniami mieszkaniowymi by zwiększyć komfort życia na kieleckich osiedlach.

– Powołamy pełnomocnika prezydenta miasta do spraw współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi, by wzmocnić dialog na linii miasto-spółdzielnie. Naszym celem jest doprowadzenie do utworzenia większej liczby parkingów osiedlowych we współpracy ze spółdzielniami oraz wspólnotami mieszkaniowymi. Miasto powinno przejąć od spółdzielni infrastrukturę ciepłowniczą oraz wodno-kanalizacyjną. Plan dla Kielc zakłada ponadto ułożenie chodników na „dzikich” przejściach i skrótach oraz systematyczne remonty chodników – zadeklarował.

Praca i mieszkanie

Kamil Suchański przedstawił także receptę na lepiej płatne miejsca pracy w Kielcach. – Musimy tworzyć tereny pod działalność gospodarczą w granicach administracyjnych miasta i oferować je inwestorom – lokalnym i zewnętrznym. Najlepsza lokalizacja na dziś to Niewachlów II, gdzie może powstać 80 ha terenów inwestycyjnych z perspektywą rozszerzenia do 200 ha z funkcją przemysłową. Dzięki temu w Kielcach powstaną nowe zakłady produkcyjne – najlepiej hi-tech oraz nowoczesne technologie medyczne, bo w tych sektorach są najwyższe zarobki. To będzie moim oczkiem w głowie – podkreślił.

Aby poprawić sytuację młodych rodzin Kamil Suchański chciałby, żeby Kielce weszły w program Społeczne Agencje Najmu. – Jest to atrakcyjna oferta dla osób o średnich i niższych dochodach. To rozwiązanie korzystne dla obu stron – właścicieli i najemców. SAN dzierżawią mieszkania od właścicieli zapewniając terminowe wpłaty czynszu i utrzymanie standardu lokalu, jednocześnie dając możliwość wynajęcia mieszkania osobom w trudniejszej sytuacji życiowej. SAN oferuje też najemcom dopłaty do czynszu, pomoc w remoncie i wyposażeniu mieszkania w podstawowe sprzęty, a także usługi aktywizacyjne, np. pomoc w znalezieniu lepszej pracy lub usługę asystencką i opiekuńczą.

– Szanowni Państwo, dziś kończymy intensywną kampanię wyborczą ten etap kampanii wyborczej przed pierwszą tura wyborów. To najlepszy moment, żeby złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wspierali nas w drodze ku lepszej przyszłości naszego kochanego miasta. Przede wszystkim pragnę podziękować kielczanom – wszystkim mieszkańcom naszego miasta, z którymi miałem okazję spotkać się i rozmawiać w czasie ostatnich tygodni. Dzięki Waszemu wsparciu, sugestiom, pomysłom, pytaniom ta kampania była wyjątkowo cennym doświadczeniem. To do Państwa należy głos 7 kwietnia i wiem, że wszyscy będziecie kierować się dobrem Kielc. Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Państwa do naszego Planu dla Kielc. Dziękuję bardzo wszystkim naszym kandydatom na radnych, sztabowi, wolontariuszom, osobom, które wspierały nas w kampanii – oddaliście mnóstwo serca, czasu, wysiłku i energii, żeby dotrzeć do mieszkańców i przekonać ich, że nasze pomysły są możliwe do realizacji. Bez Was dojście do tego momentu nie byłoby możliwe. Wspólnie pokazaliśmy, że jesteśmy wiarygodni, mamy jasno wytyczone, realne cele i konkretny plan dla Kielc. Dziękuję także moim kontrkandydatom za owocne dyskusje w trakcie debat, inspirujące spory i – w większości przypadków – zdrową rywalizację w trakcie kampanii – dodał Kamil Suchański.

fot. Amelia Sumara

Przeczytaj także