Przeczytaj także
Wraz z otwarciem budynku dworca PKP pojawiło się sporo pytań dotyczących remontu tunelu pod obiektem, wind oraz budowy parkingu nad torami. Sprawdziliśmy jak obecnie przebiegają prace nad tymi inwestycjami.
Kiedy windy i tunel?
Władze Kielce zakładają, że dwie z trzech zaplanowanych wind powstaną do końca 2024 roku. Problem w tym, że na razie nie ma na nie pieniędzy i liczy na zdobycie zewnętrznego dofinansowania. Przypomnijmy, że o windach, które miałyby znaleźć się przy wejściach do tunelu dworcowego pisaliśmy już w 2020 roku, jednak na konkretne działania musieliśmy poczekać kolejne trzy lata. Aktualnie tworzona jest dokumentacja projektowa, której koszt to 77 tysięcy złotych. – Miasto ma świadomość, że osoby starsze, z dysfunkcją ruchową i niepełnosprawne potrzebują ułatwionego dostępu. Dlatego planujemy realizację wind. Mogą one powstać w trzech lokalizacjach, a więc przy ulicy Sienkiewicza, przy przystankach autobusowych na ul. Żelaznej, a także przy ul. Mielczarskiego – tłumaczył pod koniec października Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.
Przetarg na wyłonienie wykonawcy miał być ogłoszony jeszcze w tym roku. Przy czym szacuje się, że za tylko jeden dźwig ratusz będzie musiał zapłacić 1,5 miliona złotych. – Ostateczna decyzja, czy to będą przejścia przy Sienkiewicza i Żelaznej jeszcze nie zapadła, jednak to właśnie je chcemy zrobić w pierwszej kolejności. To są najczęstsze miejsca, które mieszkańcy wykorzystują aby dostać się do przyjeżdżających w te rejony autobusów, czy też do dworca kolejowego – dodaje Marcin Januchta.
Ratusz ma jednocześnie nadzieję, że uda się pozyskać dofinansowanie z zewnętrznych źródeł, aby pokryć wymaganą część kosztów. Jako przykład podano m.in. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. – Zadanie planujemy zrealizować do końca 2024. Jeżeli środki uzyskane przez miasto pozwolą nam zainstalować windy w pierwszej połowie przyszłego roku, to oczywiście będziemy się starali to zrobić w takim terminie. Natomiast na tę chwilę nie mamy pewności, jakimi pieniędzmi będziemy dysponować – tłumaczy rzecznik prasowy.
Podkreśla również, że długi czas oczekiwania na inwestycję związany jest właśnie z jej „znacznym kosztem” i możliwościami finansowymi urzędu. Dopytujemy przy tym, kiedy mogłaby powstać winda przy ul. Mielczarskiego. – Nie wykluczamy ani 2024 roku, ani 2025. To wszystko zależy od tego, jak zostanie skonstruowany przyszłoroczny budżet i przede wszystkim, czy miasto będzie mogło liczyć na dofinansowanie zewnętrzne – powtarza Marcin Januchta.
Z kolei za modernizację tunelu dojść do peronów odpowiada PKP Polskie Linie Kolejowe. W tym roku zakończona zostanie przebudowa peronu numer 1, przy którym powstaną nowe schody oraz windy. Tymczasem nie wiadomo kiedy zostaną wyremontowane kolejne peronu i tunel. Na razie nie wiadomo.
Kiedy parking nad torami?
O parkingu nad torami dworca mówi się od wielu lat. Przypomnijmy, że jeszcze w lutym 2022 roku PKP PLK przekazywało, że w II kwartale tego samego roku zostanie ogłoszony przetarg na opracowanie „Wielobranżowej Koncepcji programowo – przestrzennej budowy parkingu na stacji Kielce”. – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z Miastem Kielce ogłoszą przetarg na opracowanie koncepcji parkingu typu Park & Ride, który jednocześnie będzie pełnił funkcję parkingu dla mieszkańców miasta w centrum Kielc – przekazywała wtedy Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP PLK.
Dodawała, że w ramach prac mają zostać wykonane następujące warianty: parking w poziomie terenu obok stacji Kielce, budowa parkingu nad stacją Kielce z przebudową układu torowego oraz budowa parkingu nad stacją Kielce (z uwzględnieniem możliwości jego rozbudowy w przyszłości) z przebudową układu torowego oraz budową powierzchni biurowej. Wspominano również o planowanej modernizacji samej stacji, przebudowie torów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym.
Tak się jednak nie stało, a o tym, że sytuacja po raz kolejny stoi w miejscu informowaliśmy w naszym kolejnym tekście.
„Postępowanie będzie ogłoszone w ciągu kilku najbliższych tygodni”
Radni głosowali ostatnio nad przesunięciem na kolejny rok 250 tysięcy złotych. Chodzi o kwotę przeznaczoną na opracowanie koncepcji projektowej parkingu nad torami. – Wiemy od PKP PLK, że w tym roku nie uda się przeprowadzić procedury. W związku z tym środki zadeklarowane przez miasto nie będą wykorzystane w 2023. Stąd też decyzja, aby wprowadzić je na 2024 rok – tłumaczy Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.
– Po stronie miasta wszystkie sprawy dotyczące parkingu nad torowiskiem zostały załatwione. Jeszcze w listopadzie 2022 razem z PKP PLK poczyniono ustalenia dotyczące kwestii związanych z organizacją postępowania. Natomiast przygotowanie całego materiału i ogłoszenie przetargu leży już po stronie spółki. Jako miasto zadeklarowaliśmy udział w kosztach opracowania koncepcji – twierdzi Marcin Januchta.
Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK w odpowiedzi na pytania od naszej redakcji pod koniec października informował, że kończone są „przygotowania do przetargu na wielowariantową koncepcję rozbudowy stacji kolejowej Kielce Główne. – Spodziewamy się, że postępowanie będzie ogłoszone w ciągu najbliższych tygodni. Wydłużony czas prac przygotowawczych wynika z bardziej skomplikowanego procesu przygotowania niezbędnej dokumentacji. Dokładne koszty realizacji zadania będą znane po zakończeniu procedury przetargowej – przekazuje Piotr Hamarnik. Przetarg wciąż jednak nie został rozpisany.
Koszt budowy parkingu mógłby wynieść ponad 30 milionów złotych. Możliwe, że pojawi się tam około 300 miejsc postojowych.