Kielce prawie pewne pozyskania dofinansowania na autobusy elektryczne. Są też cztery oferty na nową bazę autobusową - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Kielce prawie pewne pozyskania dofinansowania na autobusy elektryczne. Są też cztery oferty na nową bazę autobusową

Przeczytaj także

Do końca września powinna zostać podpisana umowa na dofinansowanie z programu Zielony Transport Publiczny. Dzięki temu miasto będzie mogło zakupić 24 autobusy elektryczne wraz z ładowarkami. To jeszcze nie koniec, bo pojazdów ma być łącznie 49 i mogą się one pojawić na miejskich ulicach już w latach 2025 – 2026. 

Do naboru ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej miasto zgłosiło się w kwietniu zeszłego roku. Wniosek Kielc został złożony kilka minut po północy, czyli zaraz po włączeniu takiej możliwości. Na ponad 80 wniosków, nasz jest 21, a więc dosyć wysoko. Choć w ostatnich dniach okazało się, że ta kolejność nie będzie miała znaczenia, bo wszystkie wnioski zostaną dofinansowane. Pojawiła się informacja z ministerstwa, że do końca września powinny zostać podpisane wszystkie umowy – mówi Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Jak informował w tej sprawie urząd w 2023 roku, miasto na zakup 24 elektrycznych autobusów może uzyskać 100% dofinansowania, a na zakup ładowarek 50%. Podkreślano jednocześnie, że dzięki korzystnym warunkom i możliwości odzyskiwania podatku VAT, wkład miasta powinien wynieść tylko 1 mln 400 tys. zł. Według planów miejscem postoju wspomnianych pojazdów ma być parking przy Dworcu Autobusowym.

– Kolejne autobusy chcemy pozyskać dzięki wsparciu z programu Polska Wschodnia. Tutaj nabór nie jest organizowany, tu są przydzielone pieniądze dla Kielc. Myślę, że w czwartym kwartale wniosek zostanie złożony. Chcemy zakupić 20 pojazdów, wraz z budową bazy autobusowej. Planujemy przy tym, aby przewoźnik, który być może przyjedzie do Kielc, a być może będzie jednym z aktualnie świadczących u nas usługi, miał już przygotowaną całą infrastrukturę – dodaje Barbara Damian.

O tym, że Gmina Kielce poszukuje nieruchomości pod bazę, informowano między innymi za pośrednictwem strony Zarządu Transportu Miejskiego. – Oczekiwania były takie, że baza powinna mieć wielkość około 20 tysięcy metrów kwadratowych i powinna znajdować się w granicach administracyjnych miasta. Mogę przekazać, że do piątku, do godziny 15, wpłynęły cztery bardzo atrakcyjne, moim zdaniem, oferty. Spełniające nasze wymagania. Oczywiście będą one jeszcze szczegółowo badane. Ocenimy, czy każda z tych działek nadaje się na budowę bazy – podsumowała. 

Dofinansowanie z programu Polska Wschodnia powinno pokryć 85% kwoty, przeznaczonej na realizację założonych celów. Oprócz tego ZTM chce we wrześniu złożyć wniosek do marszałka województwa w sprawie kolejnych 5 autobusów elektrycznych, dedykowanych do centrum miasta. Dyrektor wyraziła nadzieję, że łącznie 49 pojazdów pojawi się na ulicach Kielc w latach 2025 – 2026. 

O temacie autobusów elektrycznych, ale także o współpracy z BP Tour, zmianie siedziby ZTM, utrudnieniach na drogach i wakacyjnych rozkładach jazdy rozmawialiśmy z dyrektor Barbarą Damian w pierwszym odcinku podcastu „PUNKT12”. Zapraszamy do odsłuchu. 

Przeczytaj także