Kielczanin po raz trzeci z rzędu najbogatszym Polakiem - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Kielczanin po raz trzeci z rzędu najbogatszym Polakiem

Przeczytaj także

Michał Sołowow utrzymał się w rankingu najbogatszych Polaków przygotowanym przez „Forbesa”. Jego majątek szacowany jest na 15,5 miliardów złotych. 

Sołowow wyprzedził drugiego Tomasza Biernackiego (13,14 mld zł) oraz Zygmunta Solorza (13,10 mld zł). Jak piszę „Forbes” kielczanin skoncentrowany jest przede wszystkim na trzech branżach: sektorze chemicznym (Synthos), podłóg drewnianych (Barlinek), płytek i ceramiki sanitarnej (Cersanit). Sołowowa pochłania także zielona energia oraz technologie medyczne. Chce inwestować w farmy wiatrowe na Bałtyku, jako pierwszy stworzyć syntetyczny kauczuk, z którego będzie można wyprodukować zieloną oponę, i zbudować w Polsce pierwszą elektrownię atomową nowej generacji.

Sołowow ukończył IV Liceum Ogólnokształcące im. Hanki Sawickiej w Kielcach, a następnie studia na Politechnice Świętokrzyskiej.

W 1988 roku, wykorzystując oszczędności z pracy na Zachodzie, został współzałożycielem kieleckiej firmy budowlanej Mitex, która stała się jedną z większych firm budowlanych na rynku regionalnym po przemianach ustrojowych w Polsce. Usiłował następnie wykupić akcje dużego przedsiębiorstwa budowlanego Exbud, aby połączyć obie spółki, jednak na skutek konfliktu personalnego z jego prezesem Witoldem Zaraską, zamiar ten nie powiódł się, a Exbud został sprzedany szwedzkiej Skanskiej. Sołowow później sam wycofał się z branży budowlanej, a Mitex po wprowadzeniu na giełdę w 1999 roku został sprzedany w 2002 roku francuskiej grupie Eiffage.

W 1993 założył pierwszą w Polsce sieć supermarketów budowlanych Nomi, którą w 1999 sprzedał brytyjskiemu koncernowi Kingfisher.

W latach 90. Sołowow inwestował aktywnie w różne spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, dążąc do zwiększenia ich wartości i sprzedaży akcji. Po wykupieniu 24% akcji spółki chemicznej Dwory Oświęcim, zainteresował się branżą chemiczną i zbudował koncern chemiczny Synthos, produkujący m.in. kauczuk syntetyczny, dokupując spółki w Czechach i Holandii.. Nie udało mu się jednak kupić Zakładów Azotowych Puławy ani Ciechu..

Drugim istotnym polem działalności Sołowowa stała się ceramika budowlana i łazienkowa, skupiona wokół spółki akcyjnej Cersanit i połączonej z nią następnie spółki Opoczno. Cersanit (noszący przejściowo nazwę Rovese) przejął także marki zagraniczne Meissen Keramik, Mei i Pilkington’s oraz posiada zakłady produkcyjne w Rosji, Rumunii, Niemczech i na Ukrainie. Kontroluje również sieć sklepów z wyposażeniem mieszkań Komfort i producenta podłóg drewnianych Barlinek.

Sołowow w 1996 założył dużą spółkę developerską z siedzibą w Kielcach Echo Investment, która stała się największym inwestorem na rynku biurowym, mieszkaniowym i centrów handlowych w Polsce.. Spółkę tę jednak sprzedał w 2015 roku grupie kapitałowej PIMCO-Oaktree-Griffin Real Estate.

Jego grupa przemysłowa skupia obecnie 15 spółek, o łącznych przychodach ok. 10 mld zł i zatrudnieniu ok. 16 000 pracowników. Wszystkie spółki właścicielskie zarejestrowane są w Polsce.

Aktualnie jest właścicielem m.in. następujących spółek:

– Synthos (branża chemiczna),

– Cersanit ,

– Barlinek (producent deski podłogowej),

– Komfort (sieć sklepów specjalistycznych),

– North Food,

– New Era Materials

– Komfort Łazienki

– Homla,

Przeczytaj także