Kieleccy radni przyjęli rezolucję ws. Unii Europejskiej. PiS przeciwny - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Kieleccy radni przyjęli rezolucję ws. Unii Europejskiej. PiS przeciwny

Przeczytaj także

Kieleccy radni przyjęli na czwartkowej sesji Rady Miasta rezolucję popierającą członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Przeciwni byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt rezolucji przygotował klub Bezpartyjni i Niezależni. – Przez kraj przetacza się dyskusja na temat obecności Polski w Unii Europejskiej. Dotykamy spraw fundamentalnych dla przyszłości Polski – to znaczy naszych strategicznych interesów i cywilizacyjnych aspiracji. Wydawało się, że wśród elit politycznych panuje konsensus co do członkostwa Polski w UE. Teraz ta fundamentalna sprawa jest kwestionowana – mówił szef klubu, Kamil Suchański.

– Jako samorząd nie tylko mamy prawo, ale wręcz obowiązek zabrać głos i wyrazić swoje jednoznaczne stanowisko, że miejsce Polski jest w UE, bo od tego zależy także przyszłość naszego miasta. Identyfikujemy się z wartościami Wspólnoty i chcemy czerpać korzyści wynikające z członkostwa. Przecież plany rozwoju Kielc, regionu, wszystkich samorządów na najbliższe lata są oparte o fundusze europejskie. Kielce prawdopodobnie jako pierwszy samorząd w kraju formułują takie stanowisko. Mam nadzieję, że za nami pójdą inne samorządy. Musimy zabrać głos w tej dyskusji, by w politycznych przepychankach i kłótniach nie zapominano o nas – tłumaczył.

Jego pomysł poparli radni Koalicji Obywatelskiej. – Musimy wspólnie zaprotestować przeciwko działaniom rządu i zawłaszczaniu wszystkich instytucji w kraj. Polska jest na marginesie europejskiej polityki – mówił Michał Braun, przewodniczący klubu przypominając niedzielne demonstracje w Kielcach.

Z kolei Anna Myślińska straszyła, że wyjście Unii będzie się równać z brakiem możliwości studiowania i pracy za granicami Polski oraz swobodnego przemieszczenia  pomiędzy krajami członkowskimi.

PiS przeciwko „To fake news”

Bardzo ostro na pomysł rezolucji zareagowali radni Prawa i Sprawiedliwości. – Dyskusja parlamentarna przeniosła się do naszej rady. Jedynie politycy opozycji, do których dołączył Kamil Suchańskim cały czas mówią o polexicie. To nieprawda, to fejk news. Ta rezolucja to kij w szprychy. Równie dobrze moglibyśmy głosować na rezolucją, żeby Kielce pozostały w województwie świętokrzyskim – mówił Marcin Stępniewski.

Do Michała Brauna mówił: – To nie pana ugrupowanie jest siłą rządzącą, ale to pana ugrupowanie robi wszystko, żeby polskie granice nie były szczelne. Nie zajmujcie się bzdurami, zajmijcie się sprawami, które dotyczą mieszkańców Kielc – dodawał.

Ostatecznie radni przyjęli rezolucję. Za było 14 radnych. Przeciwko 10 z klubu PiS.

Rezolucja RADY MIASTA KIELCE z dnia 14.10.2021 r.

w sprawie realizacji strategicznych planów rozwojowych Miasta Kielce i budowania dobrobytu mieszkańców w oparciu o perspektywy wynikające z członkostwa Polski w strukturach Unii Europejskiej

Na podstawie § 51 ust. 2 Statutu Miasta Kielce stanowiącego załącznik do uchwały Nr XXXIV/723/2016 z dnia 8 grudnia 2016 roku w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Kielce (Dz.U. Woj. Św. z 2016 r. poz. 4095)

Rada Miasta uchwala co następuje: Zabiegając o dalszy rozwój Kielc, a także kierując się troską o przyszłość naszego miasta i dbając o poprawę warunków życia dla naszych mieszkańców Rada Miasta Kielce przyjmuje niniejsze stanowisko. Rada Miasta Kielce wyraża aprobatę dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Obecność Polski w rodzinie państw europejskich jest warunkiem sine qua non kontynuowania przez władze Miasta Kielce procesu cywilizacyjnych przemian społeczno-gospodarczych, jakie zachodzą w naszym Mieście od kilkunastu lat.

Jako Miasto Kielce chcemy wciąż korzystać z dobrodziejstw polityki spójności UE oraz innych instrumentów pomocowych. Fundusze europejskie pozwalają nam na realizację wielu inwestycji i projektów o strategicznym znaczeniu. Na przykład tylko w ramach programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027 planujemy dalszą modernizację Miasta w obszarach infrastruktury drogowej, zielonej transformacji, ekologii i zachowania bioróżnorodności, ochrony zdrowia, cyfryzacji, podnoszenia jakości całego spektrum usług publicznych od opieki przedszkolnej, poprzez edukację na zabezpieczeniu godnej jesieni życia dla seniorów skończywszy, wsparcia dla sektora przedsiębiorstw i zwiększenia dynamiki rozwoju gospodarczego.

Miejsce Kielc jest w Polsce oraz w Unii Europejskiej.

Rezolucję przekazuje się: Prezydentowi RP, Prezesowi Rady Ministrów RP, Ministrom RP, Przewodniczącym Klubów i Kół w Parlamencie RR, Parlamentarzystom Województwa Świętokrzyskiego, Przewodniczącemu Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego.

Przeczytaj także