Kielecki radny z licencją pilota samolotu turystycznego - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Kielecki radny z licencją pilota samolotu turystycznego

Przeczytaj także

Zdjęcie: Kamil Suchański/ Facebook

Radny Kamil Suchański zdał w środę 14 września egzamin państwowy, dzięki czemu uzyskał licencję pilota samolotowego turystycznego. Dzięki temu może on korzystać z samolotów o maksymalnej masie startowej nie przekraczającej 5700 kg, używając ich do lotów niekomercyjnych. 

Aby zdobyć PPL(A), czyli licencję pilota samolotowego turystycznego należy odbyć między innymi szkolenie teoretyczne. – Po ukończeniu tego szkolenia należy uzyskać testowy egzamin państwowy z 10 przedmiotów w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Zaliczenie 9 z nich, udzielając 75% poprawnych odpowiedzi wieńczą zdanie części teoretycznej. Ponadto, aby móc przystąpić do egzaminu praktycznego, trzeba również zdać odpowiednie szkolenie  – tłumaczy kielecki radny.

I dodaje, że druga część obejmuje 45 godzin lotów, w tym co najmniej 10 musi być wykonanych w pełni samodzielnie. – Nie mam tu na myśli takich, które samemu się pilotuje, ponieważ to w zasadzie dzieje się od pierwszej lub drugiej godziny. Chodzi tutaj o indywidualne wyprawy, gdzie samemu przebywa się w kabinie – podkreśla Kamil Suchański.

Ostatni egzamin radny zdał w środę 14 września. W związku z tym mógł on wystąpić o nadanie konkretnej licencji. Przyznaje przy tym, że o rozwoju swojej pasji myślał już od czasów liceum – Bardzo dziękuję tutaj mojemu instruktorowi Jerzemu Domagale. Wiadomo, że nie byłem uczniem łatwym. Rzeczywiście to moje szkolenie było dość rwane, stąd należało czasami wrócić do ćwiczeń, które się odbyły. To wszystko się troszkę przeciągnęło. Oczywiście miało to jakiś związek z COVIDEM, ale głównie chodziło tutaj o moją pracę zawodową, społeczną, jak i życie rodzinne – dodaje Suchański.

I podsumowuje, że to jeszcze nie koniec i w przyszłości chce np. zdobyć uprawnienia do wykonywania lotów nocnych.

Jak wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, datowanych na 31.12.2021, licencję PPL(A) w naszym kraju posiada 6429 osób. Jest to dokładnie 566 kobiet oraz 5863 mężczyzn.

Przeczytaj także