Jakie obostrzenia w kościołach w Święta Wielkanocne? - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Jakie obostrzenia w kościołach w Święta Wielkanocne?

Przeczytaj także

Jak w związku z obostrzeniami z powodu pandemii koronawirusa będą wyglądać obchody tegorocznych Świąt Wielkanocnych w kieleckich kościołach? Kuria diecezjalna przygotowała wytyczne dotyczące Wielkiego Tygodnia w naszej diecezji.

Dokument ukazał się na stronie kurii w piątek 26 marca. – Te zasady są takim syntetycznym odwzorowaniem wytycznych Konferencji Episkopatu Polski. Nie ma żadnych drastycznych ograniczeń. Natomiast jest dostosowanie się do obecnej sytuacji pandemicznej. Jeżeli chodzi o przebieg uroczystości liturgii Wielkiego Tygodnia Triduum Paschalnego to niewiele się zmienia – mówi ksiądz Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej.

Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek nie będzie obrzędu obmycia nóg. – W normalnej liturgii ten zwyczaj nie jest obowiązkowy – zaznacza ks. Mirosław Cisowski.

W Wielki Piątek w czasie Liturgii Męki Pańskiej nie będzie adoracji z ucałowaniem krzyża. – Tylko celebrans będzie mógł oddać cześć krzyżowi z bliska, a pozostali z dystansu – opisuje rzecznik diecezji kieleckiej. W trakcie drogi krzyżowej wierni mają pozostać na miejscach.

W Wielką Sobotą w kościołach diecezji kieleckiej odbędzie się tradycyjne błogosławieństwo pokarmów. „(…) należy tak zorganizować, aby umożliwić wiernym uczestnictwo w mniejszych grupach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (należy zwiększyć ilość zgromadzeń oraz na ile to możliwe gromadzić wiernych na otwartej przestrzeni wokół kościoła; należy pouczyć wiernych o indywidualnej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem umieszczonym w Grobie Pańskim).” – czytamy w zaleceniach kieleckiej kurii.

– W jednej z większych parafii w Kielcach święcenie pokarmów będzie odbywało się co 15 minut. Ta częstotliwość powinna być dosyć duża. Myślę, że nawet jak przyjdzie kilka osób to ksiądz powinien być do dyspozycji i od razu pobłogosławić pokarmy – mówi ksiądz Mirosław Cisowski.

O mszy rezurekcyjnej w Wielką Niedzielą w zaleceniach napisano: „Przed pierwszą Mszą poranną może odbyć się skromna procesja rezurekcyjna, z zachowaniem przepisów Mszału i pod warunkiem przestrzegania przepisów i ograniczeń dotyczących ilości i dystansu wiernych.”

Czy duża liczba wiernych gromadziła w świątyniach diecezji kieleckiej w czasie Niedzieli Palmowej? – Nie było przepełnionych kościołów. Jednak słyszałem, że w niektórych miejscach mogło być więcej ludzi niż przewidują normy. Księża zwracali uwagę na to, żeby szanować przepisy sanitarne – mówi rzecznik diecezji kieleckiej. I dodaje: – Zarządca parafii jest zobowiązany, żeby obliczyć metraż i ile osób może być w kościele w czasie mszy. Potem musi zamieścić te informacje w formie ogłoszenia na drzwiach albo na tablicy informacyjnej w świątyni.

Przypomnijmy, że według nowych obostrzeń w kościołach może przebywać 1 osoba na 20 m kw. Należy zasłonić usta i nos maseczką. Trzeba również pamiętać o dezynfekcji rąk oraz zachowaniu odległości 1,5 m.

Przeczytaj także