Skwer im. Ireny Sendlerowej zmienił się nie do poznania! Zobacz ZDJĘCIA - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Skwer im. Ireny Sendlerowej zmienił się nie do poznania! Zobacz ZDJĘCIA

Przeczytaj także

Altana parkowa, pawilon wymiany książek, a także plac zabaw, dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Zakończyły się prace budowlane na skwerze im. Ireny Sendlerowej, realizowane w ramach “Zielonej rewitalizacji zabytkowego śródmieścia Kielc”.

Za pośrednictwem strony dotyczącej całego projektu ratusz przekazuje, że “w 2015 roku rozpoczęły się konsultacje dotyczące sposobu zagospodarowania tej przestrzeni, zaplanowano inwestycję, ale nie udało się pozyskać na jej realizację środków w konkursie na działania rewitalizacyjne”. Sytuacja zmieniła się jednak po uzyskaniu pieniędzy z Programu Inwestycji Strategicznych.

Obecnie skwer został podzielony na dwie strefy funkcjonalne, relaksu i aktywnego wypoczynku. Zmienił się wygląd alejek spacerowych, które zyskały nową nawierzchnię. Zadbano również o nasadzenia nowej roślinności. 

– Pojawiła się przede wszystkim wielofunkcyjna altana parkowa z siedziskami (miejsce spotkań i małych eventów – dop. red.) Jest też plac zabaw, z modularną konstrukcją i wyposażeniem w urządzenia zabawowe. Plac ten dostosowany został do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Nie zabrakło przestrzeni dedykowanej Irenie Sendlerowej – mówi Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.

Uzupełnia, że “elementem zauważalnym z pewnością jest trejaż, zlokalizowany wzdłuż północnej pierzei skweru”, pawilon wymiany książek został zaś umiejscowiony bardziej od strony ulicy Paderewskiego. – Nowe oświetlenie. Mała architektura, jak siedziska, stoły, stojaki na rowery, szalet. Pojawił się też ogród deszczowy, jako element wodny i coś czego wcześniej nie było – dodaje Marcin Januchta. 

Rzeźba „Dwa pokolenia” autorstwa Anny Henisz Leszczyńskej, czyli jeden z charakterystycznych elementów tego terenu, pozostanie na skwerze. Dwumetrowa ceramiczna rzeźba powstała w 1975 roku podczas pleneru w Orońsku, została wypalona w Zakładach Wyrobów Kamionkowych „Marywil”.

Prace skończone, ale pozostał odbiór techniczny

Przypomnijmy, że całe zadanie obejmuje także inwestycje na ulicy Bodzentyńskiej, Rynku i terenu przed dawną Synagogą. Miasto Kielce pozyskało na ten cel wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowy Fundusz Polski Ład. Prace realizowała firma Remondis z Warszawy. 

–  Zielona rewitalizacja obejmuje cztery lokalizacje. 23 kwietnia firma złożyła zawiadomienie do urzędu o zakończeniu prac budowlanych. Dostarczono także stosowną dokumentację, która jest teraz przedmiotem analiz, czy jest ona zbieżna z zapisami umowy. Następnie wszystkie miejsca zostaną sprawdzone przez pracowników ratusza i realizatora – przekazuje Marcin Januchta.

Uzupełnia przy tym, że “czynności odbiorowe muszą się rozpocząć w ciągu 14 dni od złożenia przez wykonawcę zawiadomienia”, co stanowi zarówno czas na zapoznanie się ze wspomnianą dokumentacją, jak i wyznaczenie terminu odbioru. Dlatego niektóre obszary mogą być jeszcze ogrodzone. Ponadto w ramach rewitalizacji mogą być jeszcze wykonywane działania dotyczące uprzątnięcia terenu.

Przeczytaj także