Nadchodzi musical o braciach Łaszczyńskich. To patroni powoływanej Centralnej Doliny Wodorowej - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Nadchodzi musical o braciach Łaszczyńskich. To patroni powoływanej Centralnej Doliny Wodorowej

Przeczytaj także

Łaszczyńscy. W służbie ludzkości” to tytuł musicalu, produkowanego przez Fundację Grupy Przemysłowej Industria „Kaganek”, który niedługo zobaczymy w Kieleckim Teatrze Tańca. Fabuła skupi się na osiągnięciach tytułowych braci, będących m.in. patronami powoływanej Centralnej Doliny Wodorowej.

Premiera spektaklu odbędzie się w czwartek 12 października o godzinie 18 na dużej scenie w KTT. Kolejnego dnia odbędą się dwa dodatkowe pokazy, gdzie pierwszy przewidziany jest dla grup szkolnych (na drugi bilety kupisz TUTAJ).

– Nasza fundacja od dobrych paru miesięcy współpracuje z Teatrem Piosenki, który realizuje to dzieło od strony artystycznej. Nie mogło też zabraknąć wątku regionalnego, więc zaprosiliśmy do współpracy Kielecki Teatr Tańca. Mieliśmy już możliwość obejrzenia fragmentów spektaklu w Wojewódzkim Domu Kultury i efekt był bardzo zadowalający – mówi Małgorzata Gawęcka z Fundacji Grupy Przemysłowej Industria „Kaganek”.

Jak tłumaczy, postawiono na musical, ponieważ łączy on słowa, muzykę oraz teksty, co jest w stanie bardziej trafić do młodzieży niż suche fakty. Nie zabraknie więc wpływów hip hopu, czy też muzyki country. – Fabuła toczy się wokół braci Łaszczyńskich. Dla naszej spółki są to wyjątkowe osoby. To bracia, którzy przez 35 lat pracowali na terenie naszego województwa. Byli właścicielami kopalni w Miedziance w gminie Chęciny. Opatentowali oni elektrolizę miedzi. Dzięki nim powstała pierwsza biblioteka w Chęcinach. Otworzyli też kasę zapomogową i byli twórcami teatru na ziemi chęcińskiej – dodaje Małgorzata Gawęcka.

Powstaje Centralna Dolina Wodorowa

Na 12 października przewiduje się również powołanie Centralnej Doliny Wodorowej, będącej inicjatywą Industrii i której patronami zostaną bracia Łaszczyńscy.

– Ona tak naprawdę powstaje na podwalinach Centralnego Klastra Wodorowego (również im. Braci Łaszczyńskich – dop. red.), który został zainicjowany zaledwie rok temu. Jeszcze przez chwilę mamy oficjalnie do czynienia z inicjatywą „formalnie nieformalną”. Natomiast Centralna Dolina Wodorowa będzie już formą prawną. Powstaje stowarzyszenie charakteryzujące się dużo większymi możliwościami skutecznego oddziaływania na region – twierdzi Kinga Pawluszek, rzecznik prasowy Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria

Dolina jest zrzeszeniem podmiotów, które chcą „budować otwarte forum współpracy, czyli wspólnie działać na rzecz zielonej transformacji Polski” i wpływać m.in. na zwiększenie ilości miejsc pracy. – W tym momencie jest to już 70 podmiotów. Wiemy, że na pewno będzie ich przybywać. Zaczęliśmy od regionu, ale w tym momencie mamy już instytucje, przedsiębiorstwa i środowiska naukowe z innych części kraju. Przede wszystkim z tych, które są nam najbliższe, a więc województwa ościenne – przekazuje Kinga Pawluszek.

Kielecki Teatr Tańca zapowiada również inne wydarzenia

Ponadto w najbliższych dniach w KTT odbędą się dwa z wydarzeń, na które uzyskano rządowe dofinansowanie w kwocie 300 tysięcy złotych (program Przestrzenie Sztuki). Na sobotę 14 października zapowiedziano „Kajtusia Czarodzieja”, na podstawie książki Janusza Korczaka o tym samym tytule. Akcja spektaklu dzieje się w międzywojennej Warszawie. Historia Kajtusia to historia młodego chłopca, którego marzeniem jest potrafić czarować. Wydaje nam się, że każdy z nas miał takie marzenie, gdzie nie do końca widzieliśmy co jest magią, a rzeczywistością. Starałam się pokazać to za pomocą tańca – tłumaczy choreograf Zuzanna Dinter.

Muzyka ma stanowić ukłon w stronę autora narodowości żydowskiej. Ponadto część utworów będzie odtwarzana mechanicznie, ale na scenie wystąpi też aranżer i kompozytor. Pojawią się również projekcie. Występ przewidziany jest zarówno dla dzieci, jak i starszych odbiorców.

Rusza również druga edycja projektu realizowanego wspólnie z Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. „Lalki tańczą” to nie tylko prezentacje taneczne, muzyka, ale też wystawa lalek. W niedzielę 15 października wystąpią Artyści Zespołu Tańca Irlandzkiego Eriu, Baletu Dworskiego Cracovia Danza i Artyści Kieleckiego Teatru Tańca. Wydarzenie zorganizowane zostanie w Muzeum Zabawek. 

Przeczytaj także