„Nepotyzm, ku...stwo i kolesiostwo”. Spot obrażający kandydatkę do Sejmu na falach popularnego radia - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

„Nepotyzm, ku…stwo i kolesiostwo”. Spot obrażający kandydatkę do Sejmu na falach popularnego radia

Przeczytaj także

Na falach VOX FM kilkukrotnie pojawiało się nagranie obrażające Barbarę Iwan, kandydatkę do Sejmu z świętokrzyskiej listy Koalicji Obywatelskiej. W spocie nie brakuje wulgaryzmów i odwołań do rodziny poszkodowanej. – Ktoś prawdopodobnie nadaje program, sprzęgając się z falą radiową w różnych miejscach Kielc – mówiono podczas konferencji prasowej. Oświadczenie w tej sprawie wydało też VOX FM. 

Barbara Iwan poinformowała, że o obraźliwej treści, którą można było usłyszeć na falach VOX FM dowiedziała się już 29 września. – Te sygnały do nas docierały od różnych znajomych, że takie zdarzenia mają miejsce. Natomiast twardy dowód otrzymaliśmy na początku poprzedniego tygodnia. May do czynienia z kilkunastoma nagraniami o różnej długości. Jest to na przykład 7 minut zapętlonego sygnału – Mateusz Żukowski, przewodniczący .N Świętokrzyskie.

„Drodzy państwo, jeżeli chcecie mieć w rządzie nepotyzm, ku…stwo i kolesiostwo to głosujcie na Barbarę Iwan”. To fragment nagrania, a całą treść czyta wygenerowany komputerowo głos. W spocie pojawiają się również odwołania do szpitala, gdzie pracuje ona sama i z którym związek ma rodzina poszkodowanej („Cały ten gieradowski pomiot przeniesie się do rządu”).

– Jest to hejt. Ja się hejtu nie boję. Nie wyrażam jednak zgody, aby moje dobre imię było szkalowane w ten sposób. Mój pełnomocnik, szef sztabu wyborczego, powiadomił o sytuacji mailowo prezesa radia. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nie jest to nadawane z ich stacji – powiedziała Barbara Iwan, kandydująca do Sejmu z świętokrzyskiej listy Koalicji Obywatelskiej.

Spot można było usłyszeć w różnych miejscach na terenie Kielc, między innymi na ulicy Grunwaldzkiej i Jagiellońskiej. Sprawa została już zgłoszona zarówno na policję, jak i prokuraturę.

– Osoba w tym momencie nieustalona niewątpliwie działa w sposób łamiący prawo. Już abstrahując od artykułu 216 kodeksu karnego dotyczącego znieważenia, tutaj użyto fal należących do stacji radiowej. Prokuratura powinna więc wszcząć postępowanie z artykułu 52 ustawy o radiofonii i telewizji, mówiącego o nadawaniu bądź rozpowszechnianiu audycji radiowej bez koncesji – tłumaczyła adwokat Katarzyna Czech – Kruczek, będąca również wiceprzewodniczącą kieleckiej Rady Miasta.

Wyraziła przy tym nadzieję, że organy ścigania „potraktuje tę sprawę poważnie, pomimo tego, że zostało niewiele dni do wyborów”. – Mam nadzieję, że nie zostanie to przez kielecką prokuraturę zamiecione pod dywan, zważywszy na niewątpliwą szkodliwą społeczność czynu sprawcy – dodała Katarzyna Czech – Kruczek.

VOX FM wydało w tej sprawie oświadczenie. Publikujemy go w całości:

„6 października br. dotarły do nas informacje o wulgarnych treściach dotyczących kandydatki do Sejmu RP pani Barbary Iwan nadawanych na częstotliwości 95,5 FM w Kielcach, która jest częstotliwością przyznaną i wykorzystywaną przez Radio VOX FM. Oświadczamy, że Radio VOX FM nie stoi za emisją materiałów dotyczących pani Barbary Iwan, a treści zostały wyemitowane bezprawnie. Nadawca podjął natychmiastowe kroki – policja została zawiadomiona o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zakłócenia sygnału radia na wykorzystywanej przez Radio VOX FM częstotliwości, o sytuacji poinformowany został również Urząd Komunikacji Elektronicznej

Paweł Szaniawski

prezes zarządu spółek, do których należą koncesje Radia VOX FM”

Barbara Iwan jest kandydatką do Sejmu i startuje z 5 miejsca na świętokrzyskiej liście Koalicji Obywatelskiej. Pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. – Wybierając mnie do Sejmu masz gwarancję, że nie spocznę,  dopóki w Polsce #5Basi nie zostanie zrealizowana! 35 lat pracy w służbie zdrowia, z czego większość na stanowisku menedżerskim, ukształtowało mnie na osobę odporną na trudne sytuacje, ale jednocześnie empatyczną, czyli taką, która najlepiej zadba o Twoje sprawy! – mówiła na łamach portalu wKielcach.info. 

Przeczytaj także