Nikłe szanse na honorowe obywatelstwo dla Bertusa Servaasa. "Nie dostaje się go za to, że ma się dobrą drużynę" - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Nikłe szanse na honorowe obywatelstwo dla Bertusa Servaasa. „Nie dostaje się go za to, że ma się dobrą drużynę”

Przeczytaj także

Nadal nie wiadomo, kiedy wniosek dotyczący przyznania honorowego obywatelstwa Kielc dla Bertusa Servaasa będzie procedowany przez Radę Miasta. Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Kieleckich Przedsiębiorców wyszło z omawianą inicjatywą w lutym tego roku.

Temat dotyczący prezesa Łomży Industrii Kielce, czyli polskiego klubu piłki ręcznej poruszany był kilkukrotnie od tego momentu na sesjach Rady Miasta. – Człowiek nieprawdopodobnie wiele zrobił dla Kielc. Były mistrzostwa świata,  kilka razy graliśmy Final Four. Teraz jesteśmy wicemistrzami Europy. Olbrzymi sukces, setki tysięcy gratulacji, setki tysięcy osób zainteresowanych tematem. A my przeciągamy sprawę, jakby komuś to przeszkadzało. Jeżeli tak jest, to niech to powie. Jeżeli jest to problem proceduralny, to niech też to powie i rozwiążmy to – mówił radny Kamil Suchański na czerwcowej Radzie Miasta. 

Żaden wniosek nie pojawi się na obradach datowanych na czwartek 21 lipca. Podkreślono jednocześnie, że za nadanie omawianego tytułu odpowiada Rada Miasta.

– Cały czas uważam, że honorowe obywatelstwo jest na tyle istotne w naszej tradycji, że jego przyznanie nie może się odbyć w atmosferze niedomówień i różnych opinii. Honorowego obywatelstwa nie dostaje się za to, że ma się dobrą drużynę. Dostaje to człowiek. I rozmawiamy na ten temat. W tej sprawie musi być konsensus, a wydaje mi się, że w tej chwili go nie ma. Zarówno radni jak i prezydent muszą dojść do porozumienia nie w blasku fleszy, a po spokojnych rozmowach, bez mediów. Już w tej chwili ta dyskusja nie służy samej zainteresowanej osobie, czyli Bertusowi Servaasowi – tłumaczy Jarosław Karyś, przewodniczący kieleckiej rady.

Kiedy można oczekiwać decyzji w tej sprawie? – Nie ma żadnych regulacji i ustaleń kiedy mamy się opowiedzieć. Zostało nam to przekazane przez stowarzyszenie Kieleckich Przedsiębiorców. Cenimy tych ludzi, ale decyzja należy do radnych – dodaje Jarosław Karyś.

Bertus Servaas pochodzi z Holandii, a w naszym kraju mieszka od 1991 roku. Polskie obywatelstwo zdobył zaś w 2014. W 2002 roku został prezesem kieleckiego klubu piłki ręcznej i z powodzeniem pełni tę funkcję do dzisiaj. Świadczą o tym liczne sukcesy Łomża Vive Kielce, takie jak mistrzostwo i Puchar Polski w 2003 roku, a także pierwsze miejsce w Lidze Mistrzów w 2016. Co istotne, piłkarze ręczni od 2009 do 2021 roku zdobywali nieprzerwanie Puchar Polski, zaś od 2012 – krajowe mistrzostwa.

Przeczytaj także