Noc Świętych w kilkudziesięciu parafiach diecezji kieleckiej - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Noc Świętych w kilkudziesięciu parafiach diecezji kieleckiej

Przeczytaj także

W parafiach diecezji kieleckiej we wtorek wieczorem odbędzie się Noc Świętych. Modlitewne czuwanie oraz procesje zaplanowano w około 30 miejscowościach.

Tradycyjnie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych w wielu parafiach diecezji kieleckiej odbędzie się Noc Świętych, czyli czuwanie przy relikwiach świętych i błogosławionych.

Centralna uroczystość Nocy Świętych odbędzie się o godz. 18 w kościele Ducha Świętego w Kielcach. Mszy św. będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Po niej odbędzie się procesja z relikwiami świętych i błogosławionych. Głównym tematem rozważań podczas tego spotkania będzie historia niedawno beatyfikowanej rodziny Ulmów.

„Ten drogowskaz, jaki dali nam błogosławieni Ulmowie, jest dla nas szczególnym wyzwaniem. Widzimy wojny, które trwają w różnych obszarach świata, widzimy, z jaką pogardą podchodzi się do ludzkiego życia i jak bardzo potrzeba spojrzenia na to życie w sposób chrześcijański. Dlatego bardzo nas cieszy, że w tym roku wiele parafii z diecezji kieleckiej – ponad 30 – zdecydowało się na zorganizowanie tego modlitewnego czuwania” – powiedział ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik diecezji kieleckiej.

Duchowny podkreślił, że Noc Świętych „nie wzięła się znikąd, jest to wigilia jednej z największych uroczystości w Kościele katolickim”. Dodał, że podczas wtorkowych spotkań wiernych pokazywany jest „pozytywny aspekt przemijalności, wieczności, to co w życiu piękne i szlachetne”.

„Cieszy fakt, że w wielu szkołach katecheci organizują spotkania poświęcone świętym, ich heroicznym postawom. To okazja, aby młodzież poznała te osoby, ale też wprowadziła w życie piękne wartości” – zaznaczył.

Noc Świętych organizują m.in. parafie w Bodzentynie, Brzezinach, Małogoszczu, Morawicy, Sędziszowie, Solcu-Zdroju i Włoszczowie. W niektórych kościołach spotkanie modlitewne będzie połączone z procesją na cmentarz. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także